لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۴

واکنش نیروی انتظامی به فیلم زیر گرفتن یک زن توسط «گشت ارشاد»


ون‌های گشت‌های ارشاد هر از چندگاهی حضور پررنگی در خیابان‌ها دارند.
ون‌های گشت‌های ارشاد هر از چندگاهی حضور پررنگی در خیابان‌ها دارند.

در پی جنجالی شدن فیلم زیر گرفتن یک زن توسط خودروی پلیس ایران، سخنگوی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی وعده داد که موضوع را بررسی کند.

به تازگی فیلمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن زنی برای جلوگیری از ضبط شدن مدارک شناسایی‌اش توسط نیروی انتظامی، جلوی ماشین «گشت ارشاد» قرار می گیرد اما خودروی پلیس توقف نکرده و زن را زیر می گیرد.

سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی ایران روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت به خبرنگاران گفت: «فیلم در حال بررسی است تا زمان وقوع آن مشخص شده و بدانیم مربوط به چه زمانی است. اما آنچه تاکنون مشخص است این است که فیلم بریده شده است.»

او در عین حال تاکید کرد که پلیس چنین برخوردهایی را تایید نمی‌کند و با عوامل این رفتارها «قاطعانه برخورد قانونی» می‌کند. اما این نخستین باری نیست که تصاویری از برخورد شدید و خشن نیروی انتظامی با زنان در مورد حجاب منتشر می‌شود.

در اسفند ماه۱۳۵۷ و تنها چند روز پس از پیروزی انقلابیون، آیت‌الله خمینی فرمان حجاب اجباری را صادر کرد که زنان با چندین تجمع و راهپیمایی به آن اعتراض کردند اما در نهایت به عنوان یک قانون درآمد.

حجاب اجباری در ایران، یکی از موارد نقض حقوق شهروندی است و زنان بسیاری در طول سالیان گذشته به دلیل آنچه بدحجابی یا بی‌حجابی خوانده می‌شود با برخوردها و محرومیت‌های فراوانی مواجه شده‌اند.

حضور نیروهای پلیس ویژه برخورد با بدحجابی در ایران که به «گشت ارشاد» شناخته می‌شوند، یکی از آخرین اقدامات جمهوری اسلامی برای تحمیل حجاب اجباری است. اما برخوردهای خشن و غیرقانونی این گشت‌ها حتی با انتقاد مقام‌های ارشد ایران نیز مواجه شده است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در تیر ماه ۱۳۹۴ در یک سخنرانی عنوان کرد که «پایبندی به عفاف و حجاب با زور و جبر امکان پذیر نیست.»

این موضعگیری با توجه به سابقه حسن روحانی به عنوان یکی از مجریان حجاب اجباری در سال‌های ابتدایی جمهوری اسلامی مورد توجه بسیار قرار گرفت و چند ماه بعد حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اعتراض کرد: «هر کس می‌خواهد در ریاست جمهوری شرکت کند، شعار می‌دهد که من گشت ارشاد را برمی‌دارم؛ اما مگر این شدنی است؟»

به تازگی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری و کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز علیه گشت ارشاد موضع گرفته است و عنوان کرد که در یکی از استان‌ها پلیس در برخورد با یک جشن عروسی، داماد را از ماشین پیاده کرده و کتک زده است. به گفته آقای جهانگیری این جوان تا عمر دارد به اسلام خوشبین نخواهد بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG