لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۹

بیانیه اهالی فرهنگ و هنر درباره مسمومیت‌های زنجیره‌ای دانش آموزان؛ یادآوری اسیدپاشی اصفهان


مسمومیت سریالی دانش‌آموزان در برخی از مدارس در ایران همچنان خبرساز می‌شود.
مسمومیت سریالی دانش‌آموزان در برخی از مدارس در ایران همچنان خبرساز می‌شود.

گروهی از فعالان فرهنگی، هنری و مدنی در یک بیانیه ضمن اشاره به «فاجعه‌ مسمومیت عمدی و زنجیره‌وار» دختران دانش آموز، ضمن یادآوری ماجرای اسیدپاشی‌ها در اصفهان، حکومت ایران را به کوتاهی برای مقابله با عوامل این حملات متهم کردند.

در این بیانیه که بیش از ۳۰۰ سینماگر، فیلمساز، روزنامه‌نگار، فعال مدنی و اهالی فرهنگ و هنر آن را امضا کرده‌اند، و نسخه‌ای از آن در اختیار صدای آمریکا قرار گرفته، گفته شده اقداماتی چون «فاجعه‌ مسمومیت عمدی» هدفی جز ایجاد رعب و وحشت و بالا بردن هزینه برای بدیهی‌ترین حقوق دختران جامعه ندارد.

دست‌کم در ۹ شهر، بیش از شصت مدرسه دخترانه هدف این حملات قرار گرفته است. با اینکه این حملات از سه ماه پیش گزارش شده بود، اما مقامات امنیتی و انتظامی در روزهای اخیر به این موضوع توجه نشان داده‌اند و هنوز فرد یا گروهی به عنوان عوامل آن مورد پیگرد قانونی قرار نگرفته است.

این بیانیه با اشاره به اسیدپاشی‌ها به زنان در اصفهان در سال ۱۳۹۳، حکومت جمهوری اسلامی را به اطلاع از ابعاد این مسمومیت‌های زنجیره‌ای در مدارس متهم کرد و نوشت همانطور که ابعاد و زوایای حملات وحشیانه طالبانی در فاجعه اسیدپاشی بر حاکمیت پوشیده نبود، وقایع اخیر هم نیست.

در بخشی از این بیانیه آمد: ولی ما و همه مردم ایران هنوز فاجعه اسیدپاشی‌های اصفهان در سال ۱۳۹۳ را به یاد داریم. چهره‌‌ی سوخته‌ی زنان و دخترانی که تنها جرمشان این بود که زن بودند. سکوت امروز شما ادامه‌ی همان سکوتی است که در قبال خواست شناسایی عاملان و آمران آن فاجعه از سوی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی برقرار شد.

مهرماه ۱۳۹۳، چند اسیدپاشی به صورت زنان صورت گرفت که به مرگ یکی از آنها منجر شد. هرچند هرگز عوامل این اقدامات شناسایی نشدند اما منتقدان جمهوری اسلامی، نهادهای حکومتی مثل نماز جمعه را به تحریک خشونت علیه زنان متهم کردند.

در بیانیه نامه اهالی فرهنگ هنر، مسمومیت دانش آموزان دختر در ادامه تلاش حکومت برای سرکوب اعتراضات اخیر دانسته شد و آمد: تاکید می‌کنیم که جنبش برابری‌خواهی و آزادی‌خواهیِ «زن‌ زندگی آزادی» با هیچ حمله و تهدیدی متوقف نمی‌شود.

این پایان این بیانیه نوشته شد: «امروز پدران، همسران، برادران و پسران ایرانی به خوبی می‌دانند که جامعه‌‌ی امن، آزاد و شاد در گرو امنیت، آزادی و شادی زنان است. دیگر کسی به افکار طالبانی مجال نمی‌دهد. از اهمال‌کاری دست بردارید و به رسم انسانیت و برای اجرای عدالت به حملات وحشیانه‌‌ی این کوته‌فکران خاتمه دهید.»


XS
SM
MD
LG