لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

"آیا صادرات ایران کاسبی پسته‌کاران کالیفرنیا را کساد خواهد کرد؟"


هفته نامه آمریکایی کريستين ساينس مانيتور در مقاله ای تحلیلی با عنوان اینکه آیا ایران می تواند سود پسته کالیفرنیا را نابود کند؟، ضمن اشاره به شرایط به وجود آمده پس از لغو تحريم های ايران، وضعيت برخی از محصولات کشاورزی عمده ايران در دوران پس از تحريم را پیش بینی کرده است.

يکی از اين محصولات کشاورزی ايران که در دوران تحريم ها جايشان در بازارهای آمريکايی خالی بود، خشکبار، و به ويژه پسته مرغوب ايران بود.

کريستين ساينس مانيتور می نویسد، ايالت کاليفرنيا که از ده ها سال پيش از لحاظ تأمين خشکبار در بازارهای آمريکا همواره حرف اول را می زده، در دوران تحريم ها با توجه به سودآور بودن پسته، سرمايه گذاری هنگفتی کرد و عمده تمرکز خود را بر توليد پسته گذاشت. به ويژه که در آن زمان مسئله کم آبی ايالت کاليفرنيا به ناياب تر و به طبع آن بالا رفتن قیمت پسته منجر شده بود.

کريستين ساينس مانیتور معتقد است لغو تحريم ها تأثير متقابل و يکسان بر بازارهای دو طرف خواهد داشت.

از يکسو ظهور مجدد پسته و خشکبار مرغوب ايران بازار تقاضای آمريکا را خشنود می کند و از سوی ديگر طرفداران کالاهای آمريکايی پيشاپيش از انديشه ورود کالاهای پرزرق و برق آمريکا به ايران با مجوز و بدون مجوز، از جمله فيلم های جديد هاليوودی، محصولات کوکاکولا يا لباس زير زنان ويکتوريا سيکرت خرسند هستند.

XS
SM
MD
LG