لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۱

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: متقاضیان نگهداری سگ «تقاضای مجوز» کنند


جریمه حمل سگ در خودرو. ایران
جریمه حمل سگ در خودرو. ایران

یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی از «اعلام وصول» طرح موسوم به «صیانت از حقوق عامه در برابر حیوانات خطرناک» در کمیسیون حقوقی و قضایی خبر داده و گفته است که در این طرح پیش بینی شده که «متقاضیان نگهداری سگ»، باید «تقاضای مجوز» کنند.

مجتبی ذوالنور در گفتگو با خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران، اظهار داشته است که در این طرح، متقاضیان نگهداری سگ علاوه بر تقاضای مجوز، باید «هزینه‌های نگهداری و مسئولیت» آن را نیز بپذیرند و در صورت رهاسازی توله‌های آن، «مجازات» می‌شوند.

این نماینده با بیان اینکه بررسی این طرح، «بیش از دو ماه» است که جریان دارد، اعلام کرد که جلساتی در کمیسیون حقوقی و قضایی با حضور افرادی از «سازمان بهزیستی، دامپزشکی، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، سپاه، وزارت کشور، شورای شهر، و شهرداری» نیز برگزار شده است.

طرح «صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک» هجدهم آبان‌ماه ۱۴۰۰ با امضای ۷۵ نماینده مجلس مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد تا در کمیسیون تخصصی مورد بررسی نهایی قرار گیرد و پس از تصویب احتمالی در صحن علنی، با تکیه بر الحاق ۴ ماده به قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم تعزیرات) تبدیل به قانون شود.

چهارمین ماده الحاقی این طرح در حال بررسی نهایی در مجلس شورای اسلامی، می‌گوید که در صورت «حمل و گرداندن» حیوانات موضوع این قانون با «وسایل نقلیه»، علاوه بر «مجازات نقدی مالک یا حامل حیوان»، راننده خودرو نیز به «جزای نقدی» تعیین شده در این قانون «محکوم و خودروی مربوطه» نیز علاوه بر جریمه توسط پلیس، به‌مدت «سه ماه توقیف» می‌شود.

اصلی ترین بخش این طرح، ممنوعیت «نگهداری حیواناتی مثل سگ و گربه و برخی حیوانات دیگر است» که از آنها با عنوان «وحشی، نامتعارف، مضر و خطرناک» یاد شده است. همچنین در این طرح حداقل مبلغ جریمه «۲۶ میلیون تومانی» هم برای «واردات، خرید و فروش، حمل و نقل و نگهداری» این حیوانات در نظر گرفته شده است.

مجتبی ذوالنور، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی امروز اعلام داشته است که بررسی جزئیات طرح در کمیته مربوطه «ر حال اتمام است» و به محض تصویب جزئیات در کمیسیون، برای بررسی در صحن علنی مجلس «در نوبت دستور قرار می گیرد.»

در هفته‌های اخیر نیز خبرهایی در رسانه‌های ایران انتشار یافته است که بر اساس آنها، دو کودک چهار و شش ساله مورد حمله سگ‌هایی در منطقه «دامشهر» شهر قم قرار گرفته‌اند و کشته شده‌اند.

عباس ذاکریان، فرماندار شهرستان قم نیز چهاردهم تیرماه به خبرگزاری دولتی «ایرنا» گفته بود: پس از «وقایع تلخ اخیر و مرگ دو کودک» به علت حمله سگ های ولگرد، «۳۰۰ سگ بلاصاحب و ولگرد» از سطح «شهرک دامشهر» قم جمع آوری شده است.

علی‌اصغر گرجی، دبیر ستاد امر به معروف استان قم سیزدهم تیرماه ضمن انتقاد از «خرید و فروش سگ‌های تزئینی» و صدور مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت برای «فروشگاه‌های مواد غذایی و دارویی» این حیوان، گفته بود: فروش و نگهداری به اصطلاح هر گونه سگی غیر از «سگ گله، سگ شکاری، سگ نگهبان یا سگی که در امداد آموزش دیده» جایز نیست.

اقدامات علیه «دارندگان حیوانات خانگی» و ایجاد موانع قانونی برای نگهداری حیوانات توسط شهروندان»، در حالی صورت می‌گیرد که بارها کاربران شبکه‌های اجتماعی با راه‌انداختن پویش‌هایی، مخالفت خود را با چنین طرح‌هایی اعلام کرده‌اند و اینگونه طرح‌های «صیانتی» را در راستای «محدودسازی بیشتر جامعه» و همزمان «تحمیل سبک زندگی خاص» بر دیگران دانسته‌اند.

XS
SM
MD
LG