لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۷

جمهوری اسلامی: شورای امنیت باید حمله اسرائیل به «اماکن دیپلماتیک‌مان» در دمشق را محکوم می‌کرد


ویرانی کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق بر اثر حمله منتسب به اسرائیل. دوشنبه ١٣ فروردین ۱۴۰۳
ویرانی کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق بر اثر حمله منتسب به اسرائیل. دوشنبه ١٣ فروردین ۱۴۰۳

دفتر نمایندگی دائم جمهوری اسلامی همزمان با تهدیدهای تهران علیه اسرائیل، روز پنجشنبه ٢٣ فروردین، از محکوم‌ نشدن حمله منتسب به اسرائیل در موضوع حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق در شورای امنیت سازمان ملل متحد انتقاد کرد.

این نمایندگی با انتشار پستی در شبکه اجتماعی «ایکس» مدعی شد که اگر شورای امنیت سازمان ملل «تجاوز مذموم» اسرائیل علیه «اماکن دیپلماتیک‌مان در دمشق را محکوم کرده بود و متعاقبا عاملان آن را محاکمه کرده بود، شاید ضرورت برای مجازات این رژیم سرکش از سوی ایران برطرف می‌شد.»

این در شرایطی است که طی بیش از چهاردهه حکومت جمهوری اسلامی، سفارت ایالات متحده در تهران اشغال شد و در عین حال، اماکن دیپلماتیک بریتانیا و عربستان سعودی هم مورد حمله هوادارانش قرار گرفت.

  • دعوت آلمان به «حداکثر خویشتن‌داری» همه طرف‌ها

آنالنا بائربوک، وزیر خارجه آلمان، روز پنجشنبه در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، خواستار «حداکثر خویشتن‌داری» از سوی همه طرف‌ها و پرهیز از تشدید تنش شد.

وزارت خارجه آلمان در پستی در «ایکس» نوشت: «جلوگیری از تشدید بیشتر تنش منطقه‌ای به نفع همه است. ما از همه بازیگران در منطقه می‌خواهیم با حداکثر خویشتن‌داری مسئولانه عمل کنند.»

  • آمادگی اسرائیل برای سناریوهای دیگر «مناطقی غیر از غزه»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز پنجشنبه و همزمان با تشدید تهدیدهای جمهوری اسلامی و افزایش احتمال گسترش درگیری در منطقه، تاکید کرد که اسرائیل به جنگ در غزه ادامه می‌دهد، اما همزمان در حال آماده شدن برای سناریوهایی در مناطق دیگر است.

او پس از بازدید از پایگاه هوایی «تل نوف» در جنوب اسرائیل گفت: «هرکس به ما آسیب برساند، ما هم به آنها آسیب می‌رسانیم. ما آماده‌ایم که تمام نیازهای امنیتی اسرائیل را، چه دفاعی باشد و چه تهاجمی، برآورده کنیم.»

حکومت ایران تهدید کرده است که برای حمله منتسب به اسرائیل در روز ۱۳ فروردین به کنسولگری‌اش در دمشق، که بر اثر آن شماری از فرماندهان ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کشته شدند، انتقام خواهد گرفت.

در این ارتباط نیز علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه ۲۲ فروردین، گفت اسرائیل برای این حمله «باید مجازات شود و مجازات خواهد شد.»

مقامات اسرائیلی می‌گویند برای هرگونه حمله مستقیم احتمالی به کشورشان از خاک ایران آماده هستند و در صورت این حمله، با حمله مستقیم به ایران، این اقدام جمهوری اسلامی را تلافی خواهند کرد.

در همین حال، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه اعلام کرد که حمایت ایالات متحده از اسرائیل در برابر تهدیدهای ایران، «آهنین» است.

او با اشاره به تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه اسرائیل گفت: «آنها تهدید می‌کنند که حمله قابل توجهی علیه اسرائیل انجام می‌دهند. همانطور که به بنیامین نتانیاهو گفتم، تعهد ما به امنیت اسرائیل در برابر این تهدیدات از سوی ایران و نیروهای نیابتی‌اش، آهنین است.»

به نوشته رویترز، بنیامین نتانیاهو اظهارات خود را در شرایطی بیان کرد که واحدهای زمینی و جت‌های جنگنده ارتش اسرائیل در شبانه روز عملیاتی را در مرکز غزه با هدف از بین بردن زیرساخت‌های گروه‌های مسلح فلسطینی آغاز کردند.

ارتش اسرائیل همچنین از «عملیات هدفمند» علیه حماس در حومه نصیرات واقع در مرکز غزه خبر داد.

به نوشته وب سایت «تایمز اسرائیل»، نیروی زمینی ارتش اسرائیل در جریان جنگ جاری هنوز عملیاتی در این منطقه انجام نداده است.

بر اساس این گزارش، پیش از مانور نیروهای تیپ زرهی لشکر ۱۶۲، تیپ پیاده «نهال»، و سایر واحدها در منطقه، نیروی هوایی اسرائیل و هنگ توپخانه ۲۱۵ حملاتی علیه ده‌ها هدف مرتبط با حماس از جمله تونل‌های این گروه انجام دادند.

ارتش اسرائیل اعلام کرده که این حملات در پی دستیابی به اطلاعاتی مبنی بر «حضور زیرساخت‌های تروریستی و بسیاری از تروریست‌ها در منطقه» انجام شده است.

پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به اسرائیل که منجر به کشته‌شدن ۱۲۰۰ تن و گروگان گرفته شدن بیش از ۲۵۰ تن دیگر شد، اسرائیل تهاجم به غزه را با هدف نابودی این گروه اسلام‌گرای تحت حمایت جمهوری اسلامی و آزادی گروگان‌ها آغاز کرد.

مقامات حماس از آن زمان چندین بار تاکید کرده‌اند در صورت توان حمله‌ای مشابه را بارها تکرار خواهند کرد.

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

حماس تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد.

XS
SM
MD
LG