لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

خاورمیانه در خطر«گسترش بحران»؛ پیام آمریکا به جمهوری اسلامی ازطریق متحدان عرب: از افزایش تنش با اسرائیل پرهیز کنید


منابع آگاه روز چهارشنبه گزارش دادند که آمریکا از طریق عربستان سعودی، عراق، امارات متحده عربی و قطر به جمهوری اسلامی هشدار داده تا از افزایش تنش با اسرائیل بپرهیزد. همچنین گزارش شده که اسرائیل هم از آمریکا خواسته با هشدارهای خصوصی و عمومی و نمایش نیروی خود، واکنش تهران را محدود کند.

از سویی دیگر، رسانه‌های داخلی اعلام کردند حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی چهارشنبه شب ۲۲ فروردین با وزرای خارجه ⁧عربستان سعودی⁩، ⁧قطر⁩، ⁧امارات⁩ عربی متحده و ⁧عراق⁩ تلفنی گفت‌وگو کرده است.

بنابر گزارش رسانه‌های وابسته به حکومت، امیرعبداللهیان در این تماسها درباره روابط دوجانبه و موضوع غزه گفتگو کرده است.

پس از سخنان علی خامنه‌ای در مراسم عید فطر تهران، جنگ لفظی بین طرفین بالا گرفته است. رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه گفت اسرائیل برای حمله به کنسولگری ایران در دمشق «باید مجازات شود و مجازات خواهد شد.»

علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه هم روز سه‌شنبه در گفتگو با شبکه المیادین لبنان گفته بود:«حمله به ساختمان کنسولگری ما در دمشق، حمله به خاک ما محسوب می‌شود و حتما به این اقدام جواب می‌دهیم. ما اینطور نیستیم که سیلی بخوریم و سیلی نزنیم سر وقتش آن سیلی محکم را می‌زنیم.»

او درباره زمان و چگونگی پاسخ به حمله منتسب به اسرائیل و کشته شدن فرماندهان سپاه قدس در سوریه تصریح کرد:«نمی‌توانم بگویم چه کار می‌کنیم فقط می‌توانم بگویم ما آماده هستیم و گوش به فرمان و هر کسی بخواهد چشم چپی به کشور ما نگاه کند، چشمش را کور خواهیم کرد.»

اسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه اسرائیل اما روز چهارشنبه و در پاسخ به تهدید علی خامنه‌ای هشدار داد اگر جمهوری اسلامی از خاک خود به اسرائیل حمله کند، اسرائیل با حمله در خاک ایران، پاسخ خواهد داد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه ۲۲ فروردین، اعلام کرد که حمایت ایالات متحده از اسرائیل در برابر تهدیدهای ایران، آهنین است.

بایدن که در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر ژاپن در کاخ سفید سخت می‌گفت، با اشاره به تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران علیه اسرائیل گفت: «آنها تهدید می کنند که یک حمله قابل توجهی علیه اسرائیل انجام می دهند. همانطور که به بنیامین نتانیاهو گفتم، تعهد ما به امنیت اسرائیل در برابر این تهدیدات از سوی ایران و نیروهای نیابتی‌اش، آهنین است.»

او تاکید کرد: «اجازه دهید دوباره بگویم، آهنین است و ما تمام تلاش خود را برای محافظت از امنیت اسرائیل انجام خواهیم داد.»

XS
SM
MD
LG