لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۳

تماس تلفنی وزیران امور خارجه آلمان و ایران؛‌بائربوک خواستار «حداکثر خویشتن‌داری» همه طرف‌ها شد


 هواپیمایی لوفت‌هانزا (آرشیو)
هواپیمایی لوفت‌هانزا (آرشیو)

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان، روز پنجشنبه ۲۳ فروردین، در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، خواستار «حداکثر خویشتن‌داری» از سوی همه طرف‌ها و پرهیز از تشدید تنش شد.

وزارت امور خارجه آلمان در پستی در رسانه «ایکس» گفت: «جلوگیری از تشدید بیشتر تنش منطقه‌ای به نفع همه است. ما از همه بازیگران در منطقه می‌خواهیم با حداکثر خویشتن‌داری مسئولانه عمل کنند.»

شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا روز پنجشنبه ٢٣ فروردین به بخش فارسی صدای آمریکا گفت پس از ارزیابی دقیق، تعلیق پروازهای خود از مبدا و به مقصد تهران را تا روز یکشنبه ۲۶ فروردین تمدید کرده است.

این شرکت هواپیمایی حامل پرچم آلمان در مکاتبه‌ای اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا اعلام کرد اولویت مسافران و خدمه همواره اولویت اصلی‌اش است.

لوفت‌هانزا در ادامه افزوده است که تنها به ارزیابی‌های دولتی اتکا نمی‌کند بلکه وضعیت امنیتی کنونی را نیز ارزیابی می‌کند و سپس تصمیمات خود را می‌گیرد.

«آسترین ایرلاینز»، شرکت هواپیمایی اتریش که متعلق به لوفت‌هانزا است و شش بار در هفته از وین به تهران پرواز می‌کند، نیز اعلام کرد که در حال برنامه‌ریزی برای انجام پرواز روز پنجشنبه است. اما در حال تنظیم زمان‌بندی برای جلوگیری از توقف یک‌شبه در تهران است.

سخنگوی این شرکت گفت: «پرواز خطوط هوایی اتریش به مقصد تهران که برای امروز برنامه‌ریزی شده بود انجام می شود، اما برای به حداقل رساندن زمان توقف در تهران، با چند ساعت تاخیر از وین حرکت می‌کند.»

به دنبال حمله هوایی ۱۳ فروردین به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق پایتخت سوریه که منجر به کشته شدن دست‌کم شش تن از فرماندهان سپاه پاسداران شد، تهران تهدید به تلافی کرده است؛ تهدیدی که باعث تشدید تنش در منطقه خاورمیانه شده است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه گفت اسرائیل برای حمله به کنسولگری ایران در دمشق «باید مجازات شود و مجازات خواهد شد.»

اسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه اسرائیل هم در واکنش هشدار داد اگر جمهوری اسلامی از خاک خود به اسرائیل حمله کند، اسرائیل با حمله در خاک ایران، پاسخ خواهد داد.

پس از کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سابق نیروی قدس در دی‌ ۱۳۹۸ و حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه‌های آمریکا در عراق، پرواز پی‌اس ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین با موشک‌های سپاه پاسداران سرنگون و همه سرنشینان آن کشته شدند.

آن فاجعه باعث شد شرکت‌های هواپیمایی وقتی تنش در منطقه از یک حدی بالاتر می‌رود، تدابیر ایمنی و امنیتی ویژه‌ای اتخاذ می‌کنند.

XS
SM
MD
LG