لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۲

تجمع اعتراضی بازنشستگان در چند شهر ایران؛ «هم مجلس، هم دولت، دروغ می‌گن به ملت»‌


 تجمع بازنشستگان و فرهنگیان بازنشسته در مازندران - سه‌شنبه ۲۴ مرداد
تجمع بازنشستگان و فرهنگیان بازنشسته در مازندران - سه‌شنبه ۲۴ مرداد

شماری از بازنشستگان، از جمله فرهنگیان بازنشسته، روز سه‌شنبه ۲۴ مرداد در استان‌های لرستان، ایلام، کردستان، اردبیل، کرمانشاه، و مازندران، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

بر پایه تصاویر و ویدیوهای منتشر شده در کانال‌های‌ تلگرامی «شورای بازنشستگان ایران» و «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران» تجمع‌کنندگان در دست‌کم هشت شهر، از جمله خرم‌آباد، ایلام، پلدختر، قزوین، سنندج، اردبیل، کرمانشاه، و ساری، با سردادن شعارهای اعتراضی از مسئولان جمهوری اسلامی انتقاد کردند.

بازنشستگان در شهرهای مختلف تجمعات خود را از جمله در برابر ساختمان‌های فرمانداری یا صندوق بازنشستگان تشکیل دادند.

فرهنگیان بازنشسته در کرمانشاه با تجمع در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگان، شعار «هم مجلس هم دولت، دروغ می‌گن به ملت» سردادند.

بازنشستگان استان کرمانشاه همچنین با در دست‌داشتن نوشته‌هایی همچون «نوبت ما که می‌شه، خزانه خالی می‌شه» و ایراد سخنرانی، از شرایط اقتصادی و برآورده‌نشدن وعده‌های مسئولان جمهوری اسلامی انتقاد کردند.

فرهنگیان بازنشسته در سنندج هم با سردادن شعار و در دست داشتن پلاکارد بر مطالبات‌شان - از جمله اجرای همسان‌سازی، افزایش حقوق برابر نرخ تورم، و بیمه‌ کارآمد - تاکید کردند.

بازنشستگان فرهنگی در اردبیل هم با در دست داشتن نوشته‌ها و پلاکاردی با مضامینی از قبیل «اجرای قانون خدمات کشوری» خواستار رفع تبعیض شده و شعارهایی از جمله «آموزش رایگان، حق مسلم ماست» سردادند.

بازنشستگان معترض در قزوین با تجمع در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی کشوری اطلاعیه‌ای درباره مطالبات «صرفا صنفی» خود خوانده و تاکید کردند که «معارض نیستند» و به دنبال «بهره‌برداری سیاسی نیستند.»

افزایش پیوسته هزینه‌های معیشتی در ایران موجب شده بخش گسترده‌ای از جمعیت ایران به زیر خط فقر سقوط کنند.

کارگران، بازنشستگان و فرهنگیان از جمله اقشاری هستند که به شکلی روزافزون با برگزاری تجمعات ‌به فشارهای اقتصادی اعتراض می‌کنند.

حکومت ایران با برخوردهای اداری، امنیتی و احضار و حبس فعالان صنفی به این اعتراضات پاسخ داده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران بتازگی از محکومیت لیدا اسماعیلی، از فعالین صنفی البرز و گیلان، به بازنشستگی اجباری و کسر گروه خبر داده است.

این شورای صنفی در واکنش به برخوردهای مزبور، پرونده‌سازی علیه فعالان صنفی را محکوم کرده و همواره بر حق قانونی تشکل و آزادی اجتماعات قانونی در ایران تاکید کرده است.

XS
SM
MD
LG