لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۱

پژوهش: ایران برای زندگی چندان هم بد نیست


두바이 에어쇼에서 아랍에미레이트 공군 곡예비행팀인 '알-푸르산' 소속 조종사들이 시범 비행을 하고 있다.
두바이 에어쇼에서 아랍에미레이트 공군 곡예비행팀인 '알-푸르산' 소속 조종사들이 시범 비행을 하고 있다.

گزارش شاخص دولت‌های آسیب‌پذیر در سال ۲۰۱۴ میلادی، ایران را در صدر فهرست کشورهایی با بیشترین پیشرفت قرار داده است.

بنیاد صلح، سازمانی غیرانتفاعی که در واشنگتن مستقر است، همه ساله فهرستی از رتبه‌بندی کشورهای جهان براساس پیشرفت یا عدم پیشرفت در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را عرضه می‌کند.

پژوهش امسال بنیاد صلح که اخیراً منتشرشده، حاکی است انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران در سال گذشته، توافق تاریخی با غرب برسر برنامه هسته‌ای تردید برانگیز ایران، و همکاری محتمل ایران با ایالات متحده در باره بحران عراق، همگی کمک کردند تا ایران به عنوان کشوری با بیشترین رشد اجتماعی، اقتصادی و سیاسی طی یک سال گذشته معرفی شود.

براساس پژوهش بنیاد صلح، ایران پس از یک دوران آشوب سیاسی و اجتماعی در سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ – که با اعتراضات گسترده مردمی نسبت به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۸۸ همراه بود و به انقلاب توئیتری معروف شد – اکنون وارد دوران ثبات شده است.

در گروه کشورهایی با بیشترین پیشرفت، نام زیمبابوه، کوبا، بولیوی و چین هم دیده می‌شود.

کشوری که با در نظرگرفتن همه جوانب، عنوان تردیدبرانگیز «آسیب پذیرترین کشور جهان» را به خود اختصاص داده، سودان جنوبی است.

به گزارش بنیاد صلح، رهبریِ بی‌اعتنا به قوانین داخلی و بین‌المللی، کشتارهای جمعی و خشونت‌های قومی جایگاه اولِ بی‌ثباتی را برای سودان به ارمغان آورده است: «استقلال سودان جنوبی در ابتدا مایه خوشحالی بود. اما اکنون با توجه به این که سیاست ها و رهبری روز به روز متزلزل تر می شود، و کشتارهای جمعی با هدف از بین بردن گروه های قومی خاص انجام می گیرد، این کشور تنها مایه نگرانی است.

در ۶ سال گذشته، عنوان «آسیب پذیرترین کشور جهان» از آن سومالی بود.

اما در فهرست سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳) این بنیاد، از جمهوری آفریقای مرکزی به عنوان کشوری با وخیم‌ترین وضعیت نام برده شده است. دلیل اطلاق این عنوان بروز جنگ داخلی، خصومت‌های دامنه دار و استقرار نیروهای صلح‌بان به رهبری فرانسه است.

بعد از جمهوری آفریقای مرکزی و با اختلاف اندک از آن کشور، نام سوریه دیده می‌شود، که بیش از سه سال جنگ داخلی شیرازه‌اش را از هم گسیخته و آن را به قعر جدول انداخته است. سوریه در سال ۲۰۱۱ (۱۳۹۰) در رتبه‌بندی کشورهای آسیب‌پذیر در مقام چهل و هشتم بود و اکنون به مقام پانزدهم سقوط کرده است.

سومین کشوری که وضعیتش در سال جاری رو به وخامت گذاشته، لیبی است که «تجدید خشونت‌ها وضعیت آن را از سال قبل بدتر کرده است.»

اسرائیل در رتبه ۶۷ جدول و در طبقه‌بندی «هشدار بالا» قرار گرفته است.

مصر، که از زمان خلع محمد مرسی رئیس جمهوری اسلامگرا صحنه بی‌ثباتی سیاسی و ناآرامی های اجتماعی بوده، در مکان ۳۱ جدول قرار دارد.

شاخص امسال بنیاد صلح نشان داد که حتی کشورهای پیشرفته هم از فشار مصون نیستند. فرانسه در رتبه هفتم کشورهایی قرار دارد که وضعیت‌شان بدتر شده، و بنا به گزارش، «سقوط فرانسه به این رتبه تا حد زیادی ناشی از یک سری مشکلات سیاسی و اقتصادی است.»

ایالات متحده و سنگاپور در کنار یکدیگر در رتبه هشتم کشورهایی قرار دارند که وضعشان بدتر از سال قبل شده است.

اما با شگفتی دیده می‌شود که اوکراین، به رغم ادامه خشونت‌ها و الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، در رتبه ۱۱۳ جدول قرار دارد – که جای بدی نیست، و نسبت به سال گذشته تنها ۱.۳ امتیاز از دست داده است. تایلند هم به رغم کودتای نظامی اخیر در مقام هشتادم قرار دارد.

براساس رتبه‌بندی بنیاد صلح، کشورهای اسکاندیناوی در ۱۲ ماه گذشته از پایدارترین وضعیت در جهان برخوردار بوده‌اند. این چهار کشور که بیشترین سرمایه‌گذاری را در زمینه آموزش، بهداشت و رفاه مردم کرده‌اند عبارتند از سوئد، نروژ، فنلاند و دانمارک.

XS
SM
MD
LG