لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

تدابیر حکومت برای جلوگیری از مراسم کوروش کبیر: بستن مسیرهای پاسارگاد


هفتم آبان سال ۱۳۹۵ حضور هزاران نفر در پاسارگاد، مسئولان را غافلگیر کرد.
هفتم آبان سال ۱۳۹۵ حضور هزاران نفر در پاسارگاد، مسئولان را غافلگیر کرد.

تعدادی از مخاطبان صدای آمریکا با ارسال عکس‌ها و فیلم‌هایی از تدابیر مقامات جمهوری اسلامی برای جلوگیری از برگزاری مراسم هفتم آبان ماه امسال خبر داده‌اند.

در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران روزی به نام کوروش وجود ندارد اما روز هفتم آبان ماه به طور غیررسمی به کوروش اختصاص پیدا کرده و همه ساله برخی از ایرانیان با حضور در پاسارگاد به بنیان‌گذار پادشاهی هخامنشی ادای احترام می‌کنند. عکس‌های ارسال شده به صدای آمریکا نشان می‌دهد که وزارت اطلاعات ایران با ارسال پیامک‌هایی، شهروندان را از حضور در پاسارگاد، منع کرده است.

یکی از مخاطبان صدای آمریکا به نقل از منبعی آگاه خبر داده که در روزهای ششم و هفتم آبان ماه مسیرهای منتهی به پاسارگاد مسدود است و حتی مسافرانی که از بوشهر و بندرعباس قصد سفر به اصفهان و تهران و بالعکس را دارند باید از مسیر نورآباد و یاسوج و سیرجان و یزد تردد کنند.

همچنین مسافرانی که از شیراز به اصفهان و تهران و یزد و بالعکس قصد سفر را دارند باید جاده اقلید، رامجرد و مرودشت را انتخاب کنند.

یک نمونه از تصاویر پیامک‌های ارسال شده به شهروندان:

این فیلم هم در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که حاکی از اعزام نیروهای ویژه نیروی انتظامی است:

سال گذشته نیز تورهای به مقصد پاسارگاد در روزهای منتهی به هفتم آبان لغو شده بود اما با این حال هزاران نفر در پاسارگاد حضور پیدا کردند و تعداد قابل توجهی هم از سوی نیروهای انتظامی و امنیتی دستگیر شدند.

دستگیرشدگان در مرحله بدوی در شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز با اتهاماتی مانند «تبلیغ علیه نظام، اخلال در نظم عمومی و اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» به زندان‌هایی از «شش ماه تا هشت سال» محکوم شدند اما احکام حدود ۷۴ نفر از آنها در دادگاه تجدید نظر به زیر یک سال کاهش پیدا کرد.

تجمع سال گذشته با اعتراض حسین نوری همدانی، «مرجع تقلید» شیعه مواجه شد و با استناد به گفته‌ای از آیت‌الله خمینی، تجمع کنندگان را «ضد انقلاب» نامید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG