لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۵

به بهانه مرگ قاسم سلیمانی؛ مجلس ۲۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به نیروی قدس داد


در حالی که مجلس شورای اسلامی ایران بررسی بودجه سال ۹۹ که پیشتر دولت نامش را «بودجه استقامت» گذاشته بود را در دست دارد، ناگهان این نهاد به بهانه کشته شدن قاسم سلیمانی بودجه نیروی قدس سپاه را ۲۰۰ میلیون یوروی افزایش دادند.

به گزارش رسانه های داخل ایران، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه‌شنبه ۱۷ دی ماه گفت که برای دو ماه آخر سال جاری «۲۰۰ میلیون یورو » از صندوق توسعه ملی به نیروی قدس سپاه پاسداران تعلق گرفته و بودجه آن افزایش می یابد.

لاریجانی تاکید کرد که علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، اجازه تخصیص این مبلغ را داده است.

تخصیص این بودجه به نیروهای قدس سپاه پاسداران در شرایطی است که ایالات متحده این نیرو را یک سازمان خارجی تروریستی اعلام کرده است.

مردم در ایران به نحوه تقسیم بودجه اعتراض دارند و بارها به فساد مقامات اعتراض دارند.

همچنین در پی تحریم های آمریکا علیه ایران، این کشور در یک بحران اقتصادی شدید قرار گرفته و به گفته مقامات جمهوری اسلامی «تحت فشار تحریم‌ها»، صادرات نفت این کشور کاهش یافته است و حتی کشورهای دوست ایران نیز «جرات خرید نفت ایران» را ندارند.

پرزیدنت ترامپ چندی پیش گفته بود که ما تحریم های قوی علیه جمهوری اسلامی اعمال کردیم. رشد اقتصادی شان ۲۵ درصد سقوط کرد. هرگز نمی توانیم اجازه بدهیم که رژیم ایران سلاح هسته‌ای داشته باشند. آنها به شورشیان سلاح می‌دهند.

همچنین وزارت دفاع ایالات متحده ۱۳ دی ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد حمله‌ای که به کشتن قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران در عراق منجر شد، به فرمان دونالد ترامپ رئيس جمهوری ایالات متحده آمریکا اجرا شد.

همچنین وزارت خارجه ایالات متحده روز یکشنبه ۱۵ دی ماه در یک توئیت نوشت: «سلیمانی قهرمان نبود. او قاتل ایرانی ها، آمریکاییان، و هزاران تن دیگر بود.»

سلیمانی ۶۲ ساله در مقام فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران عملیات پنهانی و نظامی حکومت در خارج از ایران را مدیریت می کرد.

پرزیدنت ترامپ می گوید دستور حمله موشکی به فرمانده پیشین نیروی قدس را او صادر کرد؛ زیرا سلیمانی سازمان دهنده حملات به آمریکایی ها و عراقی ها بود و قصد انجام اقدامات تروریستی بیشتری را داشت.

بخش انگلیسی صدای آمریکا گزارش داد که در روز دوشنبه ۱۶ دی ماه صدها هزار نفر در تهران گردهم آمدند تا برای فرمانده ارشد نظامی ایران عزاداری کنند. آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز دوشنبه برای قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران نماز میت خواند.

بنابر گزارش آسوشیتدپرس مراسم حکومتی تشییع سلیمانی در کرمان هم تا کنون بیش از ۵۰ کشته و بیش از ۲۰۰ مصدوم در پی داشته است.

پس از کشته شدن سلیمانی، حکومت ایران سه روز عزای عمومی اعلام کرد که این موضوع با واکنش وزارت خارجه آمریکا رو به رو شد. وزارت خارجه ایالات متحده روز یکشنبه با بیان این که خامنه‌ای سه روز عزای عمومی برای قاسم سلیمانی تعیین کرده است، به منع سوگواری کشته شدگان اعتراضات آبان و بازداشت خانواده جانباختگان در ایران اشاره کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG