لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

تظاهرات حکومتی صدهاهزار نفر در تهران برای تشییع قاسم سلیمانی؛ وزارت خارجه آمریکا: سلیمانی یک قاتل بود


بخش انگلیسی صدای آمریکا - صدها هزار نفر در تهران گردهم آمدند تا برای فرمانده ارشد نظامی ایران عزاداری کنند. آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز دوشنبه برای قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران نماز میت خواند.

در تصاویر تلویزیون حکومتی در کنار رهبر جمهوری اسلامی، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، و دیگر مقام ها دیده می شدند که برای ادای احترام در مراسم تشییع قاسم سلیمانی حاضر شده بودند. کاروان حامل قاسم سلیمانی در بغداد روز جمعه سیزدهم دی ماه هدف حمله هوایی ارتش ایالات متحده قرار گرفته بود.

پیش از مراسم تشییع روز دوشنبه، مراسم مشابهی روز یکشنبه در اهواز برگزار شد.

در ایران سه روز عزای عمومی اعلام شده است و قاسم سلیمانی سه شنبه در کرمان به خاک سپرده می شود.

سلیمانی ۶۲ ساله در مقام فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران عملیات پنهانی و نظامی حکومت در خارج از ایران را مدیریت می کرد.

ایالات متحده نیروی قدس سپاه را یک سازمان خارجی تروریستی اعلام کرده است.

پرزیدنت ترامپ می گوید دستور حمله موشکی به فرمانده پیشین نیروی قدس را او صادر کرد؛ زیرا سلیمانی سازمان دهنده حملات به آمریکایی ها و عراقی ها بود و قصد انجام اقدامات تروریستی بیشتری را داشت.

خبر اعلام سه روز عزای عمومی در ایران با واکنش وزارت خارحه آمریکا رو به رو شد. وزارت خارجه ایالات متحده روز یکشنبه با بیان این که خامنه‌ای سه روز عزای عمومی برای قاسم سلیمانی تعیین کرده است، به منع سوگواری کشته شدگان اعتراضات آبان و بازداشت خانواده جانباختگان در ایران اشاره کرد.

وزارت خارجه ایالات متحده روز یکشنبه ۱۵ دی ماه در یک توئیت نوشت: «دورویی خامنه ای به حدی است که برای تروریستی مثل قاسم سلیمانی سه روز عزای عمومی تعیین می کند وهمزمان، والدین سوگوار معترضان کشته شده ایرانی را بازداشت، یا آنها را از سوگواری منع می کند.»

در ادامه این توئیت آمده است : «سلیمانی قهرمان نبود. او قاتل ایرانی ها، آمریکاییان، و هزاران تن دیگر بود.»

پیشتر، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا نیز در یک پیام ویدئویی گفته بود که دستان قاسم سلیمانی به خون آمریکایی‌ها، آلوده بود.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG