لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۴

دوره دهم مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرد


سخنرانی روحانی در آیین گشایش دهمین دوره مجلس شورای اسلامی
سخنرانی روحانی در آیین گشایش دهمین دوره مجلس شورای اسلامی

دوره دهم مجلس شورای اسلامی با حضور مقامات ارشد جمهوری اسلامی روز شنبه هشتم خرداد آغاز به کار کرد.

ریاست جلسه گشایش مجلس بر عهده عبدالرضا هاشمی زاهی منتخب شهر تهران به عنوان رئیس سنی بود. مصطفی ذوالقدر و فاطمه حسینی و سمیه محمودی نیز اعضای هیات رئیسه سنی را تشکیل دادند.

در آیین گشایش مجلس، رهبر جمهوری اسلامی در پیامی از نمایندگان خواست که تحقق اقتصاد مقاومتی و گسترش فرهنگ اسلامی را مدنظر قرار دهند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در این مراسم به نمایندگان گفت که ایران برای تحقق رشد اقتصادی پنج درصدی و رشد تورم یک رقمی به سالانه ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد. آقای روحانی گفت: "در دو دهه اخیر کشوری را سراغ نداریم که بدون تعامل با جهان به رشد اقتصادی و اشتغال مناسب دست یابد."

او با بیان اینکه برجام فضای مناسبی برای سرمایه گذاری و ارتباط با بازارهای خارجی فراهم کرده است گفت: "باید جغرافیای سرمایه، جغرافیای بازار و جغرافیای تکنولوژی را مشخص کنیم و از دیپلماسی اقتصادی بتوانیم به خوبی استفاده و بهره برداری کنیم."

وزیر کشور: درباره منتخب اصفهان همچنان به دنبال حل و فصل قانونی هستیم

منتخبان مجلس دهم در نخستین روز کار خود سوگند یاد کردند، سپس برای بررسی اعتبارنامه‌ها در ۱۵ شعبه تقسیم شدند. این شعبه‌ها اعتبارنامه‌ها را بررسی می‌کنند و سپس اعتبارنامه ها در صحن علنی مجلس به رای گذاشته می‌شود.

در این بین، اعتبارنامه مینو خالقی، منتخب اصفهان با مخالفت شورای نگهبان هنوز صادر نشده است. وزیر کشور در آیین گشایش مجلس در این باره گفت: "درخصوص منتخبِ سوم مردم اصفهان، مطابق اعلام شورای محترم نگهبان، ابطال انتخابات نسبت به یک فرد اعمال شده و با توجه به تفاوت برداشت وزارت کشور از قانون، در این خصوص اقدامات قانونی لازم، از جمله ارجاع موضوع به مراجع ذیصلاح ومجلس شورای اسلامی جهت ارائه استفساریه دنبال شده است که کماکان منتظر حل و فصل قانونی موضوع هستیم."

در دیگر شعبه ها نیز، انتخابات بندرلنگه باطل شده است و منتخب مراغه و عجب شیر در تصادف جان باخت، از این رو نمایندگان این دو حوزه در انتخابات میان دوره ای انتخاب می‌شوند.

رقابت بر سر ریاست مجلس

دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حالی گشایش یافته است که اصلاح طلبان و اصول گرایان با برآورد در اختیار داشتن اکثریت مجلس در پی کسب صندلی‌های هیات رئیسه هستند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس نهم یک روز پیش از آغاز به کار مجلس دهم، اعضای فراکسیون فراگیر اصولگرایان را گرد هم آورد. به نوشته خبرگزاری ایلنا در این جلسه ۱۸۰ نفر از نمایندگان منتخب حضور یافته و به تغییر نام این فراکسیون به فراکسیون ولایت رای دادند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، منتخب رشت در این باره گفت که حاضران به تداوم ریاست علی لاریجانی در مجلس جدید رای دادند. در این جلسه قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران نیز سخنرانی کرد.

این در حالیست که اصلاح طلبان نیز با رایزنی برای تشکیل فراکسیون امید در پی رقابت با اصولگریان بر سر صندلی های هیات رئیس هستند. محمدرضا عارف، منتخب اول تهران و رئیس شورای سیاست گذاری انتخاباتی اصلاح طلبان اعلام کرده است که خود را برای کرسی ریاست مجلس نامزد خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG