لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۰

فیفا تسلیم تهدید ایران نشد؛ برگزاری مسابقه ایران و کره جنوبی در روز «تاسوعا»


سینه زنی فتح‌الله زاده، مدیر عامل پیشین استقلال در مسابقه‌ای که روز تاسوعا برگزار شد
سینه زنی فتح‌الله زاده، مدیر عامل پیشین استقلال در مسابقه‌ای که روز تاسوعا برگزار شد

رئیس فدراسیون فوتبال ایران می‌گوید برای تغییر زمان مسابقه ایران و کره جنوبی با رئیس فیفا هم دیدار کرده اما فیفا اعلام کرده اگر ایران از دیدار با کره جنوبی به دلیل همزمانی با روز «تاسوعا» و مراسم شب «عاشورا» خودداری کند سه بازی ایران را شکست سه بر صفر محسوب خواهد کرد.

مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال روز جمعه ۹ مهر با حضور در یک برنامه تلویزیونی ایران درباره برگزاری مسابقه در شب «تاسوعا» که همزمان با برگزاری مراسم عزاداری مذهبی در ایران است، توضیح داد.

به گفته آقای تاج، فدراسیون فوتبال ایران تلاش بسیاری کرده تا زمان این مسابقه را تغییر دهد و از وزارت خارجه هم کمک خواسته و حتی این تقاضا را با رئیس فدراسیون بین المللی فیفا هم طرح کرده است اما فیفا که تقویم بازی‌های خود را برای چهار سال تنظیم می‌کند، این موضوع را نپذیرفته است.

او همچنین عنوان کرد که ایران تهدید به انصراف از این مسابقه کرده اما با این پاسخ مواجه شده که تنبیه این اقدام، احتساب سه شکست سه بر صفر خواهد بود که در این صورت ایران عملا به جام جهانی صعود نخواهد کرد.

رئیس فدراسیون فوتبال ایران همچنین عنوان کرد که فیفا عدم برگزاری مسابقه در ۱۰ روز حج برای عربستان را به رسمیت شناخته اما «برای فیفا خیلی تعریف شده نیست که امسال ۲۰ مهر تاسوعا است و سال دیگر ۱۰ روز جلو‌تر است.»

بنا به گفته آقای تاج، در ‌‌نهایت ایران وارد مذاکره با کره‌ای‌ها شده تا یا تاریخ بازی تغییر کند و یا اینکه چند ساعت زود‌تر و در بعد از ظهر روز ﺳﻪشنبه ۲۰ مهر با این تیم مسابقه بدهد.

مهدی تاج همچنین تاکید کرد که با وجود ممنوع بودن فعالیت‌های مذهبی و سیاسی در هنگام برگزاری مسابقات رسمی، ایران «جریمه» پرداخت می‌کند اما پرچم‌های بزرگ مشکی نصب خواهد کرد.

تیم ملی فوتبال ایران در مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ باید مقابل کره جنوبی به میدان برود.

پیش از این و در سال ۱۳۷۸ نیز مسابقه مهم استقلال تهران با دالیان چین در نیمه نهایی قهرمانی باشگاه‌های آسیا در روز تاسوعا برگزار شد. در این مسابقه تماشاچیان شعارهای مذهبی در ورزشگاه سر می‌دادند و نوحه خوانی و سینه زنی انجام شد.

بازیکنان استقلال هم با سربند و شال‌های سبز و شعارهای مذهبی به زمین مسابقه آمدند اما با این همه صدا و سیمای ایران این مسابقه را از تلویزیون پخش نکرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG