لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۶

اعتراض در مجلس به نظر جنتی درباره نامزدهای غیرمسلمان شوراهای شهر


یکروز پس از اظهارنظر آیت الله جنتی درباره ردصلاحیت نامزدها غیرمسلمان انتخابات شوراهای شهر، نمایندگان مجلس و کاربران شبکه های مجازی به آن واکنش نشان دادند.

قاسم میرزایی نکو، نماینده مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه ۳۰ فروردین در جلسه علنی مجلس از اظهارنظر اخیر دبیر شورای نگهبان انتقاد کرد و آن را بدعتی از سوی شورای نگهبان دانست که طبق آن قوانینی که یکبار تایید کرده بار دیگر بررسی می‌کند.

او در تذکر خود در صحن علنی مجلس، گفت که دبیر شورای نگهبان در حالی درباره ردصلاحیت اقلیت‌های طبق قانون انتخابات شوراها اظهارنظر کرده که طبق قانون، نظارت بر انتخابات شوراها بر عهده مجلس است و اصلاحیه‌های قوانین در سالهای گذشته به تایید شورای نگهبان رسیده است.

به گفته او، نظارت استصوابی از «احوالات افراد به قوانین» تسری پیدا کرده است. این نماینده مجلس با بدعت خواندن نظر شورای نگهبان، گفت که با این روند ممکن است هر روز قوانین مصوب مجلس ملغی شود.

نظارت استصوابی شورای نگهبان در ردصلاحیت نامزدهای انتخاباتی یکی از انتقادات اصلی به انتخابات در ایران است. منتقدان این نقش شورای نگهبان را مغایر با دموکراسی و حق انتخاب شدن نامزدهای مردم می‌دانند. حال شورای نگهبان نظارت استصوابی خود را به انتخابات شوراها، که عملا نقشی در آن ندارد، تسری داده است.

دستور جنجالی جنتی

روز سه شنبه اظهارنظر دبیر شورای نگهبان در روزنامه رسمی منتشر شد که در آن احمد جنتی با اشاره به نظرات آیت الله خمینی، تایید صلاحیت نامزدهای غیرمسلمان در انتخابات شوراهای شهر و روستا در مناطقی که «اکثریت مردم آنها مسلمان هستند» را خلاف شرع اعلام کرد. سخنگوی شورای نگهبان نیز این اظهارنظر را «نظریه فقهای شورای نگهبان» دانست.

در پی انتقاد در مجلس به این اظهارنظر، اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس نیز گفت که علی لاریجانی به اعضای هیات نظارت بر انتخابات شوراها گفته است که در این مورد طبق قانون عمل کنند. به گفته آقای اختیاری، بر اساس قانون، مصوبه و قانونی که ۲۰ سال قبل تصویب شده و بارها در انتخابات شوراها اجرا شده، نیازی به تفسیر ندارد.

از سوی دیگر، اظهارنظر آیت الله جنتی واکنش‌هایی بسیاری در فضای مجازی داشت. بیشتر کاربران شبکه‌های اجتماعی این تفسیر دبیر شورای نگهبان را عامل محرومیت اقلیت‌های مذهبی تقریبا در مناطق کشور دانستند.

انتخابات شوراهای شهر و روستا در ایران قرار است ۲۹ اردیبهشت به همراه انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG