لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۲

در آستانه اعمال تحریم نفتی ایران، عربستان از افزایش تولید در آینده نزدیک خبر داد


نفتکش صادرات نفت ایران
نفتکش صادرات نفت ایران

همزمان با افزایش بهای نفت و عبور از مرز ۸۰ دلار، در آستانه تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران، عربستان اعلام کرده است که صادرات نفت خود را افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خالد الفالح وزیر انرژی عربستان سعودی روز دوشنبه ۳۰ مهر اعلام کرد که کشورش تصمیم گرفته است به زودی نفت خود را از ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز به ۱۱ میلیون بشکه در روز افزایش دهد تا بتواند به تقاضای بازار پس از اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران پاسخ دهد.

وزیر انرژی عربستان سعودی همچنین گفت که کشورش ظرفیت افزایش تولید تا ۱۲ میلیون بشکه در روز را دارد و امارات متحده عربی، متحدش در اوپک، نیز می‌تواند تولیدش را ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

تحریم خرید نفت از ایران از چهارم نوامبر، ۱۳ روز دیگر، اجرایی می شود و دولت آمریکا از خریداران نفت در جهان خواسته است که واردات نفت از ایران را به صفر برسانند.

پرزیدنت ترامپ به کشورهای جهان هشدار داد که در صورت دور زدن تحریم‌ها علیه ایران مشمول تحریم‌های آمریکا خواهند شد.

گرچه گفته شده است برخی از شرکت های اروپایی در پی کسب معافیت از تحریم‌های آمریکا هستند، اما ایموس هوشاستاین معاون شرکت تلوریان در امور بازاریابی در همایش «نفت و ایران، احیای تحریم‌ها چه تاثیری بر بازار نفت در جهان می‌گذارد»، که پیشتر در شورای آتلانتیک برگزار شده بود، گفته بود که واقعیت این است که خرید اروپایی ها به صفر می رسد.

او گفته بود: «اروپا به صفر می‌رساند، و این ربطی به معافیت ها ندارد زیرا هیچ بانکی اجازه نمی‌دهد شرکت‌های اروپایی چه معافیت گرفته باشند یا نه، نفت از ایران خریداری کنند.»

هوشاستاین در ادامه گفته بود که دولت‌های اروپایی رسما اعلام کرده‌اند از شرکت‌های اروپایی در صورت مناقشه با آمریکا بر سر تحریم‌ها علیه ایران، حمایت نخواهند کرد.

عربستان و روسیه در ماه‌های گذشته همزمان با نشست اوپک توافق کردند که برای جبران کاهش صادرات نفت ایران ناشی از تحریم‌ها، تولید خود را افزایش دهند.

سازمان کشورهای تولید کننده نفت، اوپک پیش بینی کرده است تقاضای جهانی برای نفت خام در سال ۲۰۱۹، از ۳۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز به میانگین ۳۱ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG