لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۱

گزارش فاینشنال تایمز: استفاده ایران از «کشتی های ارواح» برای تجارت مخفیانه نفت


گزارشی در روزنامه فاینشنال تایمز از دیوید شپرد، دبیر بخش انرژی

اگر ایالات متحده آن طور که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، بارها گفته است قصد به صفر رساندن صادرات نفتی ایران را دارد، باید به کارهایی فراتر از اقدامات محسوس در بازار نفت دست بزند.

هر چند تصور می شود که صادرات ایران پیش از تحریم های آمریکا در سیزدهم آبان به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده است، اما تازه ترین داده ها از یک گروه ردیابی ماهواره ای نفتکش ها نشان می دهد تهران همچنان خریداران زیادی برای نفت خام صادراتی اش دارد.

«تَنکرتِرَکرز»، سازمانی که جریان نفت در سراسر جهان را زیر نظر دارد، می گوید در دو هفته نخست ماه اکتبر صادارت نفت ایران به طور متوسط ۲/۲ میلیون بشکه در روز بوده است.

این رقم به مراتب بیش از آن اطلاعاتی است که در بازار مورد استفاده قرار می گیرد و از کاهش حدودا ۱۰ درصدی صادرات نفت ایران، در مقایسه با متوسط صادرات پیش از آغاز تحریم ها در بهار، حکایت دارد.

سمیر مدنی، یکی از بنیانگذاران «تنکرترکرز»، می گوید تفاوت در استفاده مستند شده ایران از شناورهای موسوم به «کشتی های ارواح» است که با خاموش کردن ردیاب هایشان از چشم ماهواره ها پنهان می مانند و میزان نفت فروخته شده را در هاله ای از ابهام می برند.

اما سمیر مدنی می گوید تیم او با استفاده از تصاویر با وضوح بالای ماهواره ای روزهنگام که از شریک تجاری شان، «پلنت لبز» (آزمایشگاه سیاره)، دریافت می کنند، توانسته با دنبال کردن مسیر حرکت نفتکش ها شمار بیشتری را که به طور متعارف سیگنال نمی فرستند، شناسایی کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG