لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۵

یک مقام آمریکایی: شرکت ها تا نوامبر برای قطع خرید نفت از ایران وقت دارند


نفت و گاز ایران

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران در روز سه شنبه گفت شرکت هایی که نفت خام ایران را می خرند تا آغاز ماه نوامبر فرصت دارند که به این خریدها پایان دهند. به گفته این این مقام ارشد در غیر اینصورت، شرکت هایی که نفت خام ایران را وارد می کنند با تحریم های شدید آمریکا روبرو خواهند شد.

به گزارش سی ان بی سی، این مقام گفته است که وزارت خارجه آمریکا این پیام را به دیپلمات های اروپایی در مذاکرات اخیر منتقل کرده است.

به گفته استیو هرمن، خبرنگار صدای آمریکا، کاخ سفید از همه متحدان خواسته است تا ۴ نوامبر واردات نفت از ایران را قطع کنند.

دولت دونالد ترامپ هنوز با هند، چین، و ترکیه که خریداران عمده نفت ایران هستند گفتگویی درباره اتمام واردات نفت از ایران نداشته است؛ اما به گفته این مقام ارشد آمریکایی، ایالات متحده قصد دارد این کشورها را برای قطع واردات نفت از ایران با توسل به تهدید اعمال تحریم ها، تحت فشار بگذارد.

سی ان بی سی می گوید با اعلام این خبر، قیمت نفت نیز در بازار افزایش یافت. تحریم ها علیه فروش نفت ایران با حصول توافق هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی برداشته شد اما پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت واشنگتن از برجام خارج می شود، تحریم های نفتی باز می گردد.

رهبران آلمان، فرانسه و بریتانیا گفته اند مصمم هستند که برجام را حفظ کنند. اما مشخص نیست با اجرای کامل دوباره تحریم های آمریکا علیه ایران، این امر چگونه ممکن است صورت بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG