لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۷

هند در پی جایگزین کردن روپیه با دلار برای پرداخت پول نفت ایران


هند در نظر دارد بخشی از پرداخت‌های خود به ایران بابت خرید نفت را با روپیه انجام دهد تا از فشارهای ناشی از تحریم‌های آمریکایی در امان بماند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی در این زمینه به نقل از چند مقام معرفی نشده دولت هند نوشت که گرچه هند خود را برای اجرای چنین برنامه‌ای آماده می‌کند، اما هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده است.

پالایشگاه‌های هند در سال گذشته بیش از هفتاد و دو میلیون تن نفت خام از ایران خریداری کرده اند و پرداخت‌های نفتی خود به ایران را اغلب از طریق بانک‌های اروپایی انجام داده‌اند.

مقامات هند در تماس‌های اخیر خود با بانک‌های فرانسوی، آلمانی و بریتانیایی به این نتیجه رسیده‌اند که در صورت احیای تحریم‌های آمریکایی علیه جمهوری اسلامی ایران، تقریبا غیرممکن است که بتوانند پرداخت‌های نفتی خود به ایران را از طریق آنها انجام دهند.

پیشتر گزارش شده بود که بانک دولتی هند به پالایشگاه های آن کشور اطلاع داده است از ماه نوامبر نمی‌تواند پرداخت‌های مربوط به نفت وارداتی از ایران را انجام دهد.

رئیس شرکت نفت هند به خبرگزاری رویترز گفته است واردات نفت از ایران از طریق ساز و کار موجود کاهش خواهد یافت، مگر این که راه دیگری برای پرداخت ایجاد شود.

تصمیم بانک دولتی هند بعد از تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران و اعلام بازگشت و اعمال تحریم های سابق اتخاذ شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG