لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۱

بلومبرگ: آمریکا از ژاپن خواست با موضعی سخت‌تر، خرید نفت از تهران را متوقف کند


بلومبرگ در گزارشی نوشت: مقام های آمریکا این هفته در دیداری با همتایان ژاپنی شان در توکیو از دولت ژاپن خواسته اند به طور کامل خرید نفت از ایران را متوقف کند. این درخواست واشنگتن فراتر از خواست پیشین آمریکا در زمان تحریم های نفتی قبلی است.

توکیو هنوز تصمیمی نگرفته است و گفتگوها ادامه خواهد داشت. دولت دونالد ترامپ زمانی که ماه گذشته از تصمیم خود برای تجدید تحریم های ایران خبر داد به متحدانش ۱۸۰ روز فرصت داد تا خرید نفت از این کشور عضو اوپک را کاهش بدهند.

در دوره قبلی تحریم های نفتی ایران در سال ۲۰۱۲ کشورها امکان خرید نفت از ایران در سطح پایین تری را داشتند. تصمیم واشنگتن به تحریم نفت ایران از جمله دلایلی است که باعث صعود بهای نفت به بالاترین سطح طی سه و سال نیم گذشته شده است.

کارشناسان انتظار دارند شاهد حذف حدود یک میلیون بشکه از صادارت نفت ایران در بازار باشیم.

ژاپن چهارمین خریدار بزرگ نفت ایران است و حدود ۵ و سه دهم درصد از نفت مورد نیازش معادل روزانه ۱۷۲ هزار بشکه نفت را از ایران تهیه می کند.

کشورهای آسیایی احتمالا در ماه اوت تصمیم خواهند گرفت چه مقدار از خرید نفت خود از ایران را کاهش بدهند.

وزارت خارجه آمریکا گفته است در صورت مشاهده تلاش کشورها در کاهش واردات نفت از ایران طی دوره ۱۸۰ روزه مقرر برای آن ها معافیت های موردی را در نظر خواهد گرفت.

پالایش کننده های بزرگ ژاپن شامل «جِی اکس تی جی»، «کوسمو اویل» و «فوجی اویل» پیشتر گفته اند می توانند نفت ایران را با دیگر نقاط خاورمیانه جایگزین کنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG