لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۴

زنگنه: روز بعد از لغو تحریم ها صادرات نفت را نیم میلیون بشکه افزایش می دهیم


ایران انتظار دارد با برداشتن تحریم ها، صادرات روزانه نفت خود را ۵۰۰ هزار بشکه افزایش دهد. بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران روز یکشنبه این مطلب را اعلام کرد.

آقای زنگنه گفته ما قبلا امور بازاریابی را انجام داده ایم و اگر تحریم ها برداشته شود، از یک روز بعد می توانیم این افزایش نیم میلیون بشکه در روز را آغاز کنیم.

بیژن زنگنه گفت طی چند ماه، سطح تولید نفت ایران به ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار یا ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه نفت باز می گردد.

او گفته ایران برای «گرفتن حقوق خود» از کسی اجاز نمی گیرد و در نامه ای به اوپک، سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اعلام کرده است که با برداشته شدن تحریم ها، ایران سطح تولید نفت خود را به سطح پیشین باز می گرداند.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که عرضه بیش از حد تقاضا در بازار جهانی، هم اکنون قیمت های جهانی نفت را نسبت به بالاترین سطح قیمت این کالا، کاهش زیادی داده است.

پیشتر نیز رویترز در تحلیلی اعلام کرده بود که ایران می تواند طی ۱۲ ماه از زمان برداشته شدن تحریم ها، تولید نفت خود را تا ۱ میلیون بشکه در روز، در صورت یافتن مشتری، افزایش دهد.

وزیر نفت ایران همچنین درباره همکاری احتمالی با شرکت های نفتی آمریکایی گفت «ایران برای همکاری با شرکت های نفتی خارجی از جمله آمریکا محدودیتی ندارد بلکه آمریکایی ها از سوی دولت شان برای همکاری با ایران منع شده اند.»

همزمان با تحریم های آمریکا علیه ایران، شرکت‌های این کشور از سال ۱۹۹۵ اجازه مشارکت در پروژه‌های نفت و گاز ایران را ندارند.

XS
SM
MD
LG