لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

لغو تحریم‌ها فرصتی برای امارات برای بازگشت پرسود به بازار ایران


لغو تحریم‌ها فرصتی برای بازگشت امارات به بازار ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:05 0:00

امارات متحده عربی دومین شریک بزرگ تجاری ایران از توافق هسته‌ای ۲۳ تیر ماه جامعه بین المللی با ایران که امکان بازگشت ایران به بازارهای جهانی را فراهم می‌کند، به طرز چشمگیری بهره خواهد برد.

نایل الجبره تحلیلگر اقتصادی در دوبی می‌گوید، «شکی نیست که در آینده، امارات متحده عربی از نظر تجاری بیشرین بهره را از بازگشت ایران به بازارهای جهانی خواهد برد.»

در عین حال این نگرانی، بویژه برای کشورهای خلیج فارس، نیز وجود دارد که ورود مجدد ایران به بازار جهانی نفت، به کاهش بیشتر بهای نفت بیانجامد. با این حال، برخی ناظران بر این باورند که در نهایت امارات به علت روابط نزدیک تجاری با ایران، برنده این دور جدید در تجارت با ایران باشد.

حسین اسرار حقیقی معاون شورای بازرگانی ایران در امارات متحده عربی، با بیان این که تجارت بین دو کشور افزایش چشمگیری نشان خواهد داد، می‌گوید «خیلی زود، قطعات یدکی، ماشین آلات و تجهیزات، راه خود را به بازار ایران پیدا می‌کنند. از طرف ایران هم شاهد صادرات مواد غذایی، بویژه مواد غذایی حلال به امارات متحده عربی خواهیم بود.»

ایران یکی از صادر کنندگان اصلی محصولات غیرنفتی به امارات متحده عربی است. بیش از ۱۰ هزار شرکت اماراتی روابط تجاری با ایران دارند.

به گفته آقای حقیقی، بزرگترین مانع در تجارت بین دو کشور تحریم‌های مالی است، و هنگامی که تحریم‌ها برداشته شوند، تجارت گسترش می‌یابد.

به گفته معاون شورای بازرگانی ایران در امارات «شریان اقتصادی نقل و انتقال مالی است. از این رو، اگر پرداخت‌ها مرتب شوند، تجارت بهبود پیدا می‌کند.»

خطوط هواپیمایی امارات متحده عربی نیز راه اندازی پروازهای بیشتر در مسیرهای جدید به ایران را تدارک می‌بیند.

XS
SM
MD
LG