لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۱

سپاه پاسداران یک نفتکش دیگر را در خلیج فارس با ۷ خدمه به بهانه «قاچاق سوخت» توقیف کرد


رسانه های ایران می گویند که سپاه پاسداران یک نفتکش «حامل ۷۰۰ هزار لیتر سوخت قاچاق» بوده را توقیف کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در این‌باره به نقل از خبرگزاری فارس نوشت که سپاه پاسداران مدعی است، این نفتکش به همراه هفت عضو خدمه آن را در اواخر روز چهارشنبه توقیف کرد. هنوز جزئیات دیگری درباره این نفتکش و یا ملیت خدمه آن‌ اعلام نشده است.

همچنین ناوگان پنجم ایالات متحده ، مستقر در بحرین ، در این باره گفت که اطلاعاتی برای تأیید گزارش ها در دست ندارد. کارشناسان ردیابی دریایی همچنین گفتند که هیچ‌گونه اطلات فوری درباره این کشتی یا حادثه پیش آمده دریافت نکرده است.

اگر خبر توقیف این نفتکش تایید شود، این سومین کشتی تجاری است که طی هفته‌های اخیر از سوی نیروهای ایرانی توقیف می‌شود و دومین نفتکشی است که به قاچاق سوخت متهم شده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران پیشتر روز ۲۷ تیر یک نفتکش حامل پرچم پاناما به نام «ریاح» را توقیف کرده بود و در ۲۸ تیر نیز از توقیف نفتکش بریتانیایی به نام «استنا ایمپرو» خبر داد.

توقیف نفتکش از سوی بریتانیا به «راهزنی» تعبیر شد و واکنش کشورهای مختلف جهان و همچنین ناتو را به همراه داشت.

جمهوری اسلامی در گذشته نیز بارها تهدید کرده بود چنانچه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز را - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس و شناسایی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داد.

پیشتر، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در مورد اقدامات ایران در نزدیکی تنگه هرمز و توقیف نفتکش بریتانیایی گفته بود که ایران حالا دست به راهزنی دریایی در سطح حکومتی زده و یک کشتی که در حال حرکت در آب‌های بین‌المللی است را توقیف کرده است.

ایالات متحده به دنبال تشکیل ائتلافی از دیگر کشورها برای تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس است.

روز یکشنبه، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده با ابراز اطمینان درباره شکل گیری ائتلاف دریایی برای حفاظت از تردد در تنگه هرمز، از استرالیا خواست تا این ائتلاف را همراهی کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG