لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۶

مایک پمپئو از استرالیا خواست به ائتلاف دریایی در تنگه هرمز بپیوندد


وزیر خارجه ایالات متحده با ابراز اطمینان درباره شکل گیری ائتلاف دریایی برای حفاظت از تردد در تنگه هرمز، از استرالیا خواست تا این ائتلاف را همراهی کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه ۱۳ مرداد در یک کنفرانس خبری در سیدنی گفت که «بسیار مطمئن» است كه ایالات متحده قادر خواهد بود ائتلاف دریایی را در خلیج فارس ایجاد كند.

آقای پمپئو همچنین گفت که «امیدواریم استرالیا با ما در موضوعات مهم سیاست خارجی و مقابله با حملات بی‌دلیل جمهوری اسلامی ایران علیه کشتیرانی بین‌المللی در تنگه هرمز همراهی کند.»

مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده نیز گفت، «هدف از عملیات پیشنهادی آمریکا در تنگه هرمز، خلیج فارس، و در دریای عمان، دو جنبه دارد. اول از همه ارتقای اصول آزادی دریانوردی و آزادی تجارت در آبراه‌ها، به ویژه در آنجا (تنگه هرمز). شماره دو، این که از هرگونه اقدام بی‌مورد ایران که ممکن است به سوءتفاهم یا اشتباه محاسبهای که می‌تواند به درگیری منتهی شود، پیشگیری کنیم.»

وزیران خارجه و دفاع استرالیا در این نشست مشترک خبری اعلام کردند که درخواست ایالات متحده را به صورت جدی مدنظر قرار می دهند.

جمهوری اسلامی در گذشته بارها تهدید کرده بود چنانچه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز را - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس و شناسایی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داد.

به تازگی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده، نیز پیشنهاد کشورهای اروپایی برای تقویت امنیت دریانوردی آزاد در خلیج فارس را یک اقدام «مکمل» برای تلاش‌های جاری واشنگتن در این راستا برشمرده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG