لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

ایران از عرضه یک نوع نفت خام صادراتی جدید از فروردین ماه خبر داد


آرشیو
آرشیو

در حالی که سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در نظر دارد احتمالاً در ماه آینده به منظور کاهش تولید و جلوگیری از سیر نزولی قیمت نفت یک نشست اضطراری برگزار کند، ایران می‌گوید از فروردین ماه یک نوع نفت خام صادراتی جدید به بازارهای جهانی عرضه خواهد کرد و صادرات نفتی خود را در دوران پساتحریم به دو برابر افزایش خواهد داد.

پس از سقوط ۶۵ درصدی قیمت فروش نفت در هفده ماه گذشته – یعنی رسیدن قیمت نفت به بشکه‌ای کمتر از ۳۰ دلار، که در دوازده سال گذشته بی سابقه بوده است – یک مقام بلندپایه اوپک با اشاره به اختلاف نظر بین اعضای اوپک گفت، تعدادی از اعضا معتقدند که باید در قیمت نفت مداخله شود و گروهی دیگر بر این باورند که حتی مداخله هم بر قیمت نفت تاثیر نخواهد گذاشت.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، امانوئل کاچیکو وزیر نفت نیجریه و رئیس ادواری سازمان اوپک که دوره ریاستش رو به پایان است، گفته است با تداوم سیر نزولی قیمت نفت، جنگ لفظی در مورد بهم ریختگی و ناکارا بودن اوپک بین اعضای این سازمان در گرفته است.

با وجود آن که قیمت نفت پس از شش روز متوالی کاهش، دو روز است که رو به افزایش گذاشته، آقای کاچیکو روز سه شنبه ۲۲ دی ماه، طی سخنانی که با عنوان "هم‌نشینی مربوط به انرژی" در ابوظبی ایراد کرد، گفت اگر قیمت نفت به ۳۵ دلار هم برسد، اوپک در ماه مارس نشست فوق العاده برگزار خواهد کرد.

وی تأکید کرد که بهای نفت خام به سطحی رسیده که اکنون اکثر اعضا معتقدند زمان آن فرا رسیده است که درباره کاهش تولید و جلوگیری از سیر نزولی قیمت نفت، اجلاس اضطراری دیگری در ماه مارس، و به دور از تنش‌های اجلاس ماه گذشته، برگزار شود.

در این حال ایران که پیش از اعمال تحریم‌ها دومین صادر کننده بزرگ نفت اوپک بود، اکنون به عنوان پنجمین صادر کننده بزرگ این سازمان می‌گوید مصمم است که امسال بدون در نظر گرفتن قیمت نفت، تولید خود را در دوران پساتحریم به دو برابر افزایش دهد.

خبرگزاری مهر به نقل از محسن قمصری مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران نوشت، تهران در نظر دارد صادرات نفتی خود را به ژاپن به دو برابر افزایش دهد، و مقام‌های بلندپایه وزارت نفت ایران نیز گفته‌اند از فروردین ماه یک نوع نفت خام صادراتی جدید به بازارهای جهانی عرضه خواهند کرد.

دکتر کامران دادخواه استاد اقتصاد دانشگاه نورث ایسترن در گفت‌وگو با صدای آمریکا، با بیان این که ایران باید به سیاست نفتی خود ادامه دهد، گفت عرضه و تقاضا و قیمت دلار تعیین کننده قیمت نفت هستند، و با توجه به حضور آمریکا و روسیه در بازارهای جهانی نفت، دیگر اوپک مانند گذشته قادر نیست با بالا و پائین بردن سطح تولید، قیمت نفت را کنترل کند.

اما خبر خوب برای کشورهای صادر کننده نفت آن است که اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه ۲۳ دی ماه برآورد کرده که بر میزان تقاضای نفت در جهان در سال جاری روزانه ۲۰ هزار بشکه افزوده خواهد شد، و مصرف نفت در سال آینده روزانه به ۹۶ میلیون و ۶۱۰ هزار بشکه خواهد رسید.

XS
SM
MD
LG