لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۸

وزیر نفت ایران: شرکت‌های انرژی به ایران بازگردند


ایران مذاکره با سرمایه‌گذاران بالقوه در بخش صنعت انرژی را آغاز کرده است. این را بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران در گفت‌وگو با فایننشال تایمز اعلام کرد و گفت توافقنامه ژنو می‌تواند به غول‌های نفتی کمک کند تا به ایران بازگردند.

ایران یکی از کشورهای عمده دارای ذخایر نفت و گاز است اما در جریان اعمال تحریم‌های اقتصادی شرکت‌های آمریکایی فعال در زمینه انرژی از کار با ایران منع شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز شرکت‌های اروپایی قصد داشتند برای توسعه صنعت نفت ایران، در آنجا سرمایه‌گذاری های کلان و چندین میلیارد دلاری کنند. اما به دنبال فشارهای آمریکا این کشورها از واهمه به خطر افتادن منافعشان از این کار پرهیز کردند.

ایران و ۶ کشور قدرتمند جهان روز یکشنبه به توافقی شش ماهه درباره برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند. ایران پذیرفت که در ازای تسهیل بخشی از تحریم‌های اقتصادی، غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را متوقف کند و به بازرسان بین‌المللی اجازه بازرسی‌های بی‌سابقه از تاسیسات اتمی‌اش را بدهد. بخش عمده تحریم‌های آمریکا و اروپا از جمله بر بخش انرژی و بانک به قوت خود باقی است.

آقای زنگنه به نشریه فایننشال تایمز گفته است که طی ملاقات با نمایندگان برخی شرکت‌های اروپایی و ملاقات‌های «غیرمستقیم» با شرکت‌های آمریکایی زمینه را برای روزی که دولت‌هایشان اجازه بازگشت آنان به ایران را بدهند آماده کرده است.

بیژن زنگنه قبلا شرکت‌های توتال فرانسه، رویال داچ شل، استات‌اویل نروژ و انی ایتالیا را ترغیب به سرمایه‌گذاری در ایران کرده بود.

فایننشال تایمز می‌گوید شرکت‌های فوق جزو امیدهای بازگشت به عرصه سرمایه‌گذاری در ایران در صورت لغو تحریم‌ها هستند.

آقای زنگنه گفته‌است که انتظار ندارد شرکت‌های خارجی فورا به ایران بازگردند.

XS
SM
MD
LG