لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۳

وزیر نفت ایران: به ٢٠٠ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیازمندیم


بیژن زنگنه
بیژن زنگنه

وزیر نفت ایران اعلام کرد که ایران برای توسعه صنعت نفت خود به ٢٠٠ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد و این میزان قابل تامین از منابع داخلی نیست و در نتیجه باید جذب سرمایه‌گذاری خارجی صورت بگیرد.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه در یک نشست خبری اعلام کرد: "در بخش بالادستی صنعت نفت به ١٣٠ میلیارد دلار سرمایه گذاری و بخش پایین دستی از جمله پتروشیمی، نوسازی و ساخت پالایشگاه‌های جدید به ٧٠ میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم. عمده این مبلغ را هم باید از منابع خارجی تامین کنیم."

به گفته وزیر نفت ایران، برای تامین میزان سرمایه مورد نیاز "مدل جدید قراردادهای نفتی" طراحی شده و "رقابت فشرده‌ای در منطقه برای جذب سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز" درگرفته است.

آقای زنگنه همچنین عنوان کرد که برخی کشورها به دنبال این هستند تا حتی با سهام شرکت ملی خود، رغبت سرمایه‌گذاران را برای حضور در ایران کاهش دهند.

زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره امنیت سرمایه‌گذاری در ایران گفت: "ایران امن‌ترین کشور منطقه است و امنیت ما حتی از خیلی کشورهای اروپایی بیشتر است؛ ما امن، مقتدر و قوی هستیم. من نگران این نیستم که خارجی‌ها احساس عدم امنیت کنند. البته شاید در کوتاه مدت از خودشان بپرسند که چه خبر است اما در بلند مدت چنین احساسی نخواهند داشت."

وزیر نفت ایران پیش از این اعلام کرده بود که ایران به ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه در بخش نفت و گاز نیازمند است.

برخی از طیف‌های سیاسی در ایران با رویکرد دولت حسن روحانی به کشورهای غربی پس از لغو تحریم‌ها مخالفند و آن را مخالف دستورات رهبر جمهوری اسلامی درباره عدم وابستگی به سایر کشورها می‌دانند.

آقای زنگنه اما در مهر ماه امسال اعلام کرد که برداشتی که از سخنان رهبر ایران مبنی بر منع کار اقتصادی با آمریکا شده، درست نیست. او گفت: "ما برای شرکت‌های آمریکایی اگر مایل به کار در صنعت نفت ایران باشند مشکلی نداریم."

وزیر نفت ایران در نشست خبری روز سه‌شنبه خود نیز انتقادات نسبت به سرمایه‌گذاری خارجی را رد کرد و گفت: "می‌‌گویند شرکت نفت تضعیف می‌شود و از بین می‌رود اما بعد از ۱۰۰ سال یک شرکت E&P[صنایع بالادستی نفت] در کشور نداریم."

او همچنین به تشکیل شرکت پتروپارس، از زیرمجموعه‌های شرکت ملی نفت ایران که در زمینه توسعه میادین فعال است، اشاره کرد: "۸ سال آزار دیدیم تا پتروپارس جا افتاد و فهمیدند چیزی پشت آن نیست و آمریکا و اسرائیل پشت آن نیستند."

XS
SM
MD
LG