لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۹

ایران از عملیاتی شدن بیشتر قراردادهای نفتی خود با اروپا خبر داد


ایران از عملیاتی شدن ۸۰ درصد قراردادهای جدید فروش نفت به اروپا به میزان ۷۰۰ هزار بشکه خبر داد.

محسن قمصری، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران روز شنبه ۲۲ خرداد اعلام کرد که شرکت های اروپایی محموله‌های متعددی را به صورت بلند مدت یا تک محموله‌ای از ایران خریداری کرده‌اند. به گفته او حدود ۸۰ درصد از قراردادهای ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه‌ای صادرات به اروپا عملیاتی شده است.

این مقام صنایع نفت ایران همچنین اعلام کرد که شرکت شل، غول نفتی هلندی بریتانیایی به تازگی نخستین محموله نفتی خود را پس از لغو تحریم ها دریافت کرده است. به گفته آقای قمصری این معامله با شرکت شل به صورت تک محموله بوده و مذاکره برای قرارداد بلند مدت با این شرکت ادامه دارد.

آقای قمصری گفت که ایران با شرکت‌های ساراس و ایپلم ایتالیا، رپسول اسپانیا و هلنیک یونان قراردادهایی امضا کرده و حمل محموله‌های نفتی این شرکت ادامه دارد.

با این حال خبرگزاری بلومبرگ گزارش داده است که باقی ماندن برخی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، نظیر تحریم معامله با دلار، خرید نفت از ایران را برای مشتریان اروپایی دشوار کرده است.

صادرات نفت به مشتریان اروپایی در پی لغو تحریم‌های بین‌المللی ایران در زمستان گذشته، به سرعت آغاز شده است. خبرگزاری رویترز به تازگی گزارش داده است که سرعت بازگشت ایران به بازارهای نفتی جهان بیشتر از پیش‌بینی‌ها بوده است.

XS
SM
MD
LG