لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۱

ترکان: شرکت نیکو ۳۵ میلیارد دلار به بانک مرکزی ایران بدهکار است


ترکان: شرکت نیکو ۳۵ میلیارد دلار به بانک مرکزی ایران بدهکار است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00

مشاور ارشد رئیس جمهوری ایران از «کشف» بدهی ۳۵ میلیارد دلاری یک شرکت نفتی به بانک مرکزی ایران خبر داد. آقای ترکان این بدهی را ناشی از بی‌برنامگی دولت محمود احمدی نژاد عنوان کرد.

اکبر ترکان، مشاور ارشد رئیس جمهوری روز دوشنبه ۲۵ خرداد در لرستان گفت که دولت اندوه‌های بی‌شماری دارد که مثل کوهی از یخ مخفی است. او یکی از این اندوه‌ها را کشف بدهی جدید ۳۵ میلیارد دلاری یکی از زیرمجموعه‌های وزارت نفت به بانک مرکزی عنوان کرد.

ظاهرا این بدهی متعلق به شرکتی با عنوان نیکو، از شرکت‌های وابسته به شرکت ملی نفت ایران، است. مقر این شرکت در سوئیس است و آمریکا دو سال پیش برخی از مقامات این شرکت را در فهرست تحریم ها گنجاند.

به گفته اکبر ترکان، بدهی ۳۵ میلیارد دلاری شرکت نیکو به بانک مرکزی، گرفتاری‌های پیچیده‌ای ایجاد کرده است. او به این گرفتاری‌ها اشاره نکرد اما با احتساب این بدهی می‌توان فهمید که بدهی دولت قبلی به بانک مرکزی در مجموع ۴۷ میلیارد دلار بوده است. این حجم از بدهی سبب شده بانک‌ها در سال‌های اخیر در تنگنای مالی باشند و نتوانند به تعهدات خود عمل کنند.

هفته گذشته نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری نیز گفت که سرنوشت بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار پول حاصل از فروش شرکت‌ها و کارخانه‌های دولتی مشخص نیست. جهانگیری اضافه کرد که هیچ کس قرار نیست این موضوع را بررسی کند.

مقامات دولت حسن روحانی طی دوسال گذشته بارها از سوء مدیریت و فساد مالی گسترده در دولت محمود احمدی‌نژاد انتقاد گسترده کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG