لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۸

معاون اول روحانی: هنوز نگفته‌ایم چه سوء استفاده‌هایی در گذشته انجام شده است


اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، آنچه که تاکنون از تخلف و سوء استفاده دستگاه‌های دولتی در دوره پیشین اعلام شده است را تنها ۵ درصد تخلفات دانست.

جهانگیری روز سه‌شنبه ۲۵ آذر در نشستی با مدیران بانکها گفت: «در سال ‌های گذشته در حق کشور ظلم شده است عده‌ای می‌گویند این ظلم را نگویید آن‌چه ما گفته‌ایم ۵ درصد ظلمی که به کشور رفته است هم نیست. ما هنوز نگفته‌ایم چه سوءاستفاده‌هایی در گذشته انجام شده است».

دولت حسن روحانی طی یک سال گذشته موارد مختلفی از تخلفات دولتی در دوره محمود احمدی‌نژاد را مطرح کرد. پرونده‌های رسیدگی به فساد بانکی و تخلفات مالی نظیر فساد ۳ هزار میلیارد تومانی، بدهی ۷ هزار میلیارد تومانی بابک زنجانی به وزارت نفت و فساد ۱۲ هزار میلیارد تومانی در یکی از بانکها که به تازگی اعلام شده، بخشی از مهمترین تخلفات مالی در ارتباط با دولت گذشته است. مسئولان دولت حسن روحانی برخی از این موارد را ناشی از بی‌انضباطی مالی دانسته‌اند اما در برخی از آنها مقامات دولت پیشین نیز دخالت داشته اند.

هفته گذشته وزیر اطلاعات ایران اعلام کرد که طی ماههای گذشته ۲۰ نفر از مدیران دولت پیشین در ارتباط با تخلفات مالی در سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۱ بازداشت شدند که از این تعداد، ۳ نفر همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

مرداد ماه گذشته نیز حسن روحانی، در یک سخنرانی گفت: «تحت نام دور زدن تحریم‌ها، نفت را دادند به عده‌ای و بردند و خوردند و ملت ایران را دور زدند».

ظاهرا اشاره حسن روحانی به پرونده بابک زنجانی بوده است که به گفته وزیر نفت، بابت فروش نفت ایران، حدود ۷ هزار میلیارد تومان به وزارت نفت بدهکار است. این تاجر نزدیک به نهادهای حکومتی ایران، اکنون در زندان به سر می‌برد.

از سوی دیگر، دو تن اعضای دولت احمدی‌نژاد نیز هم اکنون با پرونده‌های فساد مالی دست به گریبانند. محمد رضا رحیمی، معاون اول احمدی‌نژاد که محکومیت مالی و زندان دریافت کرده است و سعید مرتضوی که بابت پرونده‌های فساد مالی و اداری جریان دادگاه خود را طی سپری می‌کند.

با وجود تخلفات و بی‌انضباطی‌های مدیران احمدی‌نژاد که از سوی دولت روحانی اعلام شده است، آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با اعضای دولت روحانی از آنان خواست که انتقاد از دولت پیشین را کم کنند. او گفت: «همواره دولتها نسبت به دوره های گذشته خود منتقد بوده‌اند که ایرادی هم ندارد اما این انتقاد نباید حالت اغراق آمیز و تخریب پیدا کند زیرا مردم را نسبت به آینده نیز نامطمئن می‌کند.» او اضافه کرد که به جای طرح انتقادات از گذشته دولت بهتر است در رفع آنها بکوشد.

این گفته‌های رهبر جمهوری اسلامی در حالیست که معاون اول رئیس جمهوری ایران اعلام کرد که دولت تا کنون «تنها ۵ درصد ظلمی که در دولت پیشین به کشور رفته» را اعلام کرده است.

اسناد سری را هم رسانه‌ای می‌کنند

اسحاق جهانگیری روز سه‌شنبه در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از کسانی که آنان را «افراد علاقمند به دولت قبل» خواند، گفت که آنها اصرار دارند که در این دولت خلاف قانون عمل می‌شود. او اضافه کرد: «هرچه هم به آن‌ها سند و پرونده نشان می‌دهیم بر صحبت‌های خود اصرار می‌کنند».

معاون اول رئیس جمهوری ایران با بیان این‌که «ستاد تدابیر ویژه اقتصادی با تایید رهبری در دوره تحریم ها ایجاد شده است» اضافه کرد: «تمام مصوبات این ستاد سری است اما من نمی‌دانم چگونه مصوبات سری رسانه ای می‌شود؟ حتی از این اسناد هم خلاف واقع استفاده می‌شود و ما هرچه سند نشان می‌دهیم این افراد ادعاهای خود را دنبال می‌کنند».

او تاکید کرد که رئیس جمهوری و دولت جدید به مردم وعده قانونگرایی داده و بر این وعده خود پایبند است.

XS
SM
MD
LG