لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۱

افزایش احتمال نرسیدن ایران و ۱+۵ به توافق


مقر اروپایی سازمان ملل متحد در وین
مقر اروپایی سازمان ملل متحد در وین
خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از دیپلمات ها و تحلیلگران نوشت احتمال این که ایران و قدرت های جهانی نتوانند تا پیش از مهلت تعیین شده ۲۹ تیر ماه (۲۰ ژوئیه) به توافقی جامع دست یابند رو به افزایش است.

در توافق موقت آذر ماه ۱۳۹۲ گفته شده است در صورت نیاز به زمان بیشتر جهت رسیدن به توفق نهایی که به تحریم ها بر ایران پایان خواهد داد، این مهلت ۶ ماهه می تواند برای یک دوره ۶ ماه دیگر تمدید شود؛ و چنین کاری، در صورتی که تمام طرف ها بخواهند، نباید مشکل باشد.

رویترز در ادامه می نویسد اما باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده نیاز خواهد داشت رضایت کنگره را، در حالی که روابط بین دولت او و قانونگذاران مطلوب نیست، بدست آورد.

دور قبلی مذاکرات هسته این و گروه موسوم به ۱+۵ در وین در ماه گذشته، هنگامی روشن شد تعداد سانتریفیوژ هایی که ایران می خواهد داشته باشد از آنچه از نظر غرب پذیرفتنی است بیشتر است، با مشکل مواجه شد. دیپلمات ها می گویند این رقم هزاران سانتریفیوژ را شامل می شود. در نتیجه مذاکرات متوقف شد و دو طرف یکدیگر را متهم کردند که واقعگرا نیستند.

یک مقام ایرانی به رویترز گفت تهران می خواهد تحریم ها بی درنگ لغو شود، «چند ماه بیشتر کسی را نخواهد کشت. عقب انداختن مهلت به ماه اکتبر مشکلی بوجود نخواهد آورد.»

با این حال، ژوزف مک مانوس، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت «خوب است مهلت مشخصی برای مذاکرات وجود داشته باشد.» نظری که نشان می دهد واشنگتن به ضرب الاجل ۲۰ ژوئیه متعهد است.

اتحادیه اروپا – که سه عضو آن در گروه مذاکره با ایران حضور دارند - در بیانیه ای گفت از هیچ کوششی برای رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک تا ۲۰ ژوئیه فروگذار نخواهد کرد، و از ایران نیز خواست چنین کند.
XS
SM
MD
LG