لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۷

کری: معامله اتمی با ایران «بی نقص» خواهد بود


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می گوید هر معامله ای با ایران «بی نقص» خواهد بود و تضمین خواهد کرد ایران نخواهد توانست تسلیحات اتمی بسازد. اوهمچنین می گوید آمریکا پیشنهاد می کند «بخش کوچکی» از میلیارد دلارها دارائی های بلوکه شده ایران در حساب های بانکی در سراسر جهان آزاد شود.
به گزارش اسوشیتدپرس، کری در کوشش برای دادن اطمینان به قانونگذاران و متحدان آمریکا، روز پنجشنبه در مصاحبه ای در شبکه تلویزیونی ام اس ان بی سی گفت دولت اوباما وقت می خواهد تا با ایران در مورد معامله ای که از اسرائیل، منافع آمریکا و منطقه حفاظت خواهد کرد، مذاکره کند.
کری گفت اودقایقی پیش از مصاحبه، با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل تماس گرفت تا او را مطمئن سازد آمریکا نگرانی های عمیق اسرائیل ازبرنامه اتمی ایران را می فهمد، و هر دو کشوربر این عقیده هستند که نباید اجازه داد ایران به تسلیحات اتمی دست پیدا کند.
با این حال کری گفت در حالی که دولت اوباما می خواهد کنگره وضع هرگونه تحریم جدید علیه ایران را در جریان ادامه مذاکره متوقف سازد، اسرائیل خواهان تحریم های بیشتری است تا تهران ناچارشود توانایی های تسلیحات اتمی را رها کند.
وزیر امور خارجه آمریگا گفت ایران احتمالا تحریم های جدید را به صورت حرکتی ناهنجار و «سوء نیت» در مذاکرات خواهد دید، و موجب خواهد شد تند روهایی که نمی خواهند آن کشور قابلیت های اتمی خود را کناربگذارد تقویت شوند.
کری همچنین برای نخستین بار فاش ساخت آمریکا پیشنهاد کرده «بخش کوچکی» ازحدود ۴۵ میلیارد دلارسپرده های ایران در حساب های بانکی در سراسر جهان آزاد شود.
با این حال، به گزارش خبرگزاری فرانسه، کری در مصاحبه تلویزیونی تاکید کرده از «تحریم های اساسی کاسته نخواهد شد.»
او گفت «۹۵ درصد یا بیشتر تحریم های جاری باقی خواهد ماند» و افزود پیش از آن که تاثیرگذاری تحریم ها آغاز شود، ایران هرسال ازمحل فروش نفت حدود ۱۱۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلاردرآمد داشت. این رقم حالا به حدود ۴۰ تا ۴۵ میلیارد دلار کاهش یافته است و ۴۵ میلیارد دلار در بانک های سراسرجهان بلوکه شده، و ایرانی ها نمی توانند به آن دسترسی پیدا کنند.»
مذاکره کنندکان ایران و ۶ قدرت جهانی قراراست هفته آینده دوباره در ژنو به مذاکره بنشینند.


روز چهارشنبه نیز جان کری از قانون گذاران آمريکايی خواست «کوتاه بیایند» وبه مذاکره کنندگان فرصت دهند تا آنها نگرانی های عمیق ناشی از برنامه اتمی ایران را از راه های دیپلماتیک برطرف کنند.

کری در روز چهارشنبه اعضای کمیته بانکداری سنا را از روند مذاکره با ایران آگاه ساخت وگفت زمان آن نیست که فشار بر تهران بيشتر شود، و افزود «ما همه فرصت داریم مذاکره کنیم تا مسلم شود برنامه ایران صلحجویانه است و کسی را تهدید نمی کند. آنچه ما ازهمه می خواهیم انجام دهند این است که کوتاه بیایند و به آنچه ما می توانیم بدست آوریم وبه واقعیت ها نگاه کنند.»

اظهارات کری درگفت و گوبا خبرنگاران، پیش ازجلسه محرمانه، درحالی عنوان شد که شماری ازقانون گذاران خواهان وضع تحریم های اقتصادی جدیدی علیه ایران شده و گفته اند امتیازهایی که گفته می شود ایران درمورد غنی سازی اورانیوم و بازرسی ها داده کافی نیست.

کری گفت مذاکرات هفته پیش در ژنو فقط یک آغاز و نخستین گام است، نه توافق نهایی و نباید درقضاوت عجله کرد.

مقامات جمهوری اسلامی ایران خواهان کاهش تحریم های اقتصادی شده اند، در عين حال بر حق ایران در مورد غنی سازی اورانیوم تاکید می گذارند.

سناتورهایی مانند باب کورکر، عضو جمهوریخواه کمیته بانکداری، می گویند آمریکا تا کنون به اندازه کافی دربرخورد با ایران قاطع نبوده است.

جان مک کین، سناتور جمهوریخواه (آریزونا) از رویکرد دولت اوباما نسبت به مذاکرات انتقاد کرد وگفت این موضوع به اعتبار واشنگتن صدمه زده است.

سناتور دمکرات جان لوین ظهار داشت افزایش تحریم ها می تواند نتیجه معکوس ببار آورد.

جان کارنی، سخنگوی کاخ سفید، می گويد درحالی که تحریم های شديد جمهوری اسلامی را به میز مذاکره کشاند، اکنون زمان آن است که فرصت دهند تا دیپلماسی بکار گرفته شود.

اما بسیاری از قانون گذاران متقاعد نشده اند. درجلسه روز چهارشنبه اد رویس، رئیس کمیته امورخارجی مجلس نمایندگان آمریکا، مزایای معامله پیشنهادی را زیر سئوال کشید وگفت در کنگره براین نگرانی افزوده می شود که رئوس توافق معیارهای لازم برای حفاظت ازآمریکا و متحدانش را رعایت نمی کند.

الیوت انگل، قانون گذار دمکرات، نیز هشدار داد که ایران بايد امتیازات بیشتری بدهد یا اگر نه بايد خطرتحریم های جدید را بپذیرد.

وزارت امورخارجه آمریکا هشدار داد وضع تحریم های جدید در این مرحله اشتباه خواهد بود وازقانون گذاران خواست مجال بیشتری به دیپلماسی بدهند.

باب منندز، عضو دمکرات ارشد کمیته مناسبات خارجی سنا، در مقاله ای در روزنامه یواس تو دی، خواهان تحریم های شديدتر پیشاپیش هرمعامله ای شده است تا بعنوان «انگیزه ای برای ایران جهت برچیدن قابل تایید برنامه تسلیحات اتمی بکار رود.»

مقامات جمهوری اسلامی ایران و گروه ۵ بعلاوه یک نسبت به جدیدترین دور مذاکرات ابراز خوش بینی کرده اند.

ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در گفت وگو بوده است و اخیرا توافقی بين طرفين به امضا رسيد که بموجب آن بازرسی از مراکز اتمی ايران گسترش خواهد يافت. اما مدیر آژانس می گوید او تغییر عمده ای دربرنامه اتمی ایران طی سه ماه گذشته نمی بیند.

یوکیا آمانو روزچهارشنبه به خبرنگاران گفت تهران به حساسترین فعالیت اتمی، يعنی غنی سازی اورانیوم درحد ۲۰ درصد، ادامه داده است. جمهوری اسلامی می گوید به این ماده برای رآکتور پزشکی نیاز دارد. اما کارشناسان هشدار می دهند این اقدام ایران را در مسیر تولید سریع ۹۰ درصد اورانیوم غنی شده که برای ساختن بمب اتمی لازم است قرار می دهد.
XS
SM
MD
LG