لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

ادامه مذاکرات ایران و گروه پنج بعلاوه یک


پس از دو روز بحث و مذاکره درباره برنامه اتمی ایران در ۱۵ و ۱۶ اکتبر، نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و گروه کشورهای معروف به پنج بعلاوه یک – چین، بریتانیا، فرانسه، روسیه، آمریکا و آلمان - موافقت کردند بار دیگر در روزهای ۷ و ۸ نوامبر در ژنوملاقات کنند.

دو طرف امیدوارند درباره یک توافق دیپلماتیک که مسلم سازد ایران اسلحه اتمی به دست نخواهد آورد مذاکره کنند.

بیانیه مشترک محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مذاکرات اکتبر را «اساسی و با نگاهی به آینده» توصیف کرد.

وندی شرمن، معاون سیاسی وزارت امورخارجه آمریکا، که سرپرستی هیات ایالات متحده را بر عهده داشت، نیز در یک مصاحبه تلویزیونی بحث ها را مثبت توصیف کرد و گفت «ظریف و هیات همراه او آماده بحث های تفصیلی و اساسی، با صداقتی که من مسلما در دوسال دیدار با ایرانی ها نشنیده ام، به جلسه آمدند.»

خانم شرمن گفت «ما سعی داریم به این روند شتاب بخشیم و بسرعت حرکت کنیم، زیرا نمی خواهیم برنامه اتمی ایران پیش برود. در همین حال، ما در حالی که دولت جدید را آزمایش می کنیم محتاط هستیم.»

معاون وزارت امور خارجه آمریکا یادآور شد کارشناسان تکنیکی پنج بعلاوه یک و ایران پیش از جلسه نوامبر در ژنو ملاقات خواهند کرد. او گفت مذاکره درباره برنامه اتمی و تمام ابعاد آن بسیار تکنیکی است و کارهای زیادی در پیش است.
جی کارنی سخنگوی کاخ سفید در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت «مسئولیت ایران ایجاب می کند به تعهدات بین المللی خود عمل کند و به جامعه بین المللی ثابت کند برنامه ایران فقط برای مقاصد صلحجویانه اجرا می شود.»
XS
SM
MD
LG