لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

یک مقام سازمان ملل از ایران خواست معاهده منع آزمایش هسته ای را تصویب کند


ایران پیشنهاد جدیدی برای معاوضه اورانیوم ارائه می دهد
ایران پیشنهاد جدیدی برای معاوضه اورانیوم ارائه می دهد

همزمان با ناکامی مخالفان توافق هسته‌ای در سنای آمریکا برای رد این توافق، یک مقام سازمان ملل از ایران خواسته است تا معاهده منع آزمایش‌های هسته‌ای را تصویب کند.

لاسینا زربو، رئیس سازمان معاهده منع آزمایش‌های هسته‌ای روز جمعه ۱۱ سپتامبر به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که بهترین راهی که ایران می‌تواند تردیدهای منتقدان را برطرف سازد و ثابت کند که پانزده سال دیگر هم به سوی ساخت بمب نخواهد رفت، تصویب این معاهده است.

معاهده منع آزمایش‌‌های هسته‌ای پیش از انقلاب اسلامی به امضای دولت ایران رسیده بود اما این پیمان هنوز به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسیده و قانونی نشده است.

ایران، آمریکا و اسرائیل از جمله هشت کشوری هستند که این معاهده را امضا کرده اما هنوز آن را به تصویب نرسانده‌اند.

از سوی دیگر علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه اعلام کرد که یک معدن بزرگ اورانیوم در ایران کشف شده است و به زودی استخراج عنصر رادیو اکتیو از آن آغاز خواهد شد.

این سخن رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بر خلاف ارزیابی‌های قبلی تنی چند از تحلیلگران غربی است که گفته بودند منابع اورانیوم ایران ناچیز است، و به زودی تمام می‌شود.

آقای صالحی درباره کشف این معدن گفت: "پیش از عکسبرداری هوایی ما نسبت به وجود اورانیوم چندان خوشبین نبودیم؛ اما اکتشاف جدید مارا از وجود چنین ذخایری مطمئن ساخته است."

ایران و کشورهای ۵+۱ پس ازمذاکراتی طولانی بر سر برنامه هسته‌ای ایران توافق کردند. بر اساس این توافقنامه، معادن اورانیوم ایران نیز باید تحت نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار بگیرد.

XS
SM
MD
LG