لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۱

حمایت سران آلمان، بریتانیا و فرانسه از توافق هسته‌ای


در حالی که مباحثات داغ موافقان و مخالفان توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی روز پنجشنبه نیز در کنگره آمریکا ادامه یافت، سران سه قدرت اروپایی طرف مذاکره با ایران با انتشار مقاله‌ای مشترک در روزنامه آمریکایی واشنگتن پست حمایت خود را این توافق اعلام کردند.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا، فرانسوا اولاند رئیس‌ جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در این مقاله مشترک که روز پنج‌شنبه دهم سپتامبر (۱۱ شهریور ماه) منتشر شد، نوشتند تایید توافق هسته‌ای در کنگره آمریکا فرصتی حیاتی برای نشان دادن قدرت دیپلماسی است.

سران این سه کشور عمده اروپایی، با تاکید بر این که توافق اتمی وین بر مبنای اعتماد یا حدس و گمان پایه‌گذاری نشده و مبتنی بر راستی‌آزمایی‌های طولانی مدت و مستحکم است، گفتند در مقطع حساس کنونی باید نقش دیپلماسی را به جهانیان نشان داد.

در این یادداشت ضمن اشاره به نگرانی یک دهه‌ای از برنامه هسته‌ای ایران، آمده است که به رسمیت نشناختن اسرائیل از سوی رهبران ایران و ادبیات آنها درباره این کشور محکوم است؛ اما در مذاکرات گروه ۱+۵ با ایران، تغییر فوری رفتار ایران در سیاست خارجی مطرح نبود، بلکه تهدید ناشی از برنامه هسته‌ای ایران محور گفتگوها بود.

به گفته آنها، کشورهای مذاکره کننده، با وجود اختلاف‌ها با ایران، اکنون همگی با یک دشمن مشترک به نام داعش روبرو هستند.

رهبران بریتانیا، فرانسه و آلمان، که در بیش از یک دهه اخیر بر سر برنامه اتمی ایران با آن کشور مذاکره کرده‌اند، در این مقاله مشترک گفته‌اند که "ما مطمئنیم این توافق، زیربنای محکمی برای حل مناقشه اتمی ایران است".

این یادداشت در حالی منتشر شد که به رغم حمایت جامعه جهانی از توافق چهاردهم ژوئیه ( ۲۳ تیر ماه) با هدف حل و فصل مسالمت آمیز پرونده هسته ای ایران، مخالفان عمدتا جمهوریخواه این توافق در ایالات متحده در تلاش هستند تا از اجرای آن جلوگیری کنند.

مهلت ۶۰ روزه کنگره برای رد یا تصویب توافق روز ۱۷ سپتامبر به پایان می رسد؛ با این حال انتظار می‌رود روند رأی‌گیری تا پایان امروز به پایان برسد. هر چند دموکرات ها موفق شدند جلوی انجام رأی گیری در سنا را بگیرند، اما مباحثات در مجلس نمایندگان تا لحطه تنظیم این خبر ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG