لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

معاون اول روحانی: تنها ۴ درصد از ایرانیان با توافق هسته‌‌ای مخالف هستند


معاون اول روحانی: اکثریت مردم ایران با توافق هسته ای موافق هستند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00
دانلود

با اینکه برخی از چهره‌های محافظه کار ایران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به توافق اتمی به دست آمده میان ایران و قدرت‌های جهانی انتقاد دارند، یک مقام عالی دولت ایران گفت که اکثریت قاطع مردم ایران با توافق اتمی صورت گرفته میان ایران و جامعه جهانی موافق هستند و تنها ۴ درصد از شهروندان ایرانی با این توافق مخالفند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت حسن روحانی گفت که نظرسنجی‌های معتبری که انجام شده، نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد مردم از توافق هسته‌ای ایران و جامعه جهانی رضایت دارند.

معاون اول دولت نگفت که این نظرسنجی‌ها توسط چه نهادهایی انجام شده است اما اضافه کرد: «مخالفان باید تنها درحد همان ۴ درصد حرف بزنند و نباید با لحن طلب‌کارانه صحبت کنند.»

این سخنان آقای جهانگیری با توقیف هفته‌نامه ۹ دی همزمان شده است. مدیرمسوول ۹دی، حمید رسایی، از نمایندگان تندروی مخالف دولت روحانی ست که این روزها از جمله اصلی ترین مخالفان توافق هسته ایران و جامعه جهانی به حساب می‌آید.

قرار است شورای عالی امنیت ملی این توافق را بررسی کند و علی لاریجانی رسما اعلام کرده که توافق هسته ای ایران و غرب نیاز به بررسی و تصویب مجلس شورای اسلامی ندارد. این مساله تصویب توافق را آسان‌تر می‌کند بخصوص که شورای عالی امنیت ملی زیر نظر آیت الله خامنه ای است و مذاکره کنندگان هسته ای ایران می گویند آیت الله خامنه ای در جریان جزییات توافق بوده است.

با اینکه آیت الله علی خامنه‌ای، تاکنون مخالفتی با توافق نداشته اما گاهی برخی چهره‌های محافظه کار به نقل از او مطالبی مطرح می‌کنند. همین هفته، محمد‌علی موحدی کرمانی٬ امام جمعه موقت تهران گفته، رهبر جمهوری اسلامی درباره نتیجه مذاکرات سکوت معناداری داشته است. هنوز معلوم نیست این سکوت از رضایت است یا برای مخالفت احتمالی بعدی. اما هر چه هست، این روزها در تهران مخالفت‌ها با توافق هسته‌ای کاهش یافته است.

در سوی دیگر، اگر چه برخی به سیاست جمهوری اسلامی به خاطر تداوم ده ساله برنامه پرهزینه و پردردسر هسته‌ای انتقاد دارند، مقام‌های دیپلمات دولت، ترجیح می‌دهند که از توافق اخیر به عنوان یک دستاورد نام ببرند؛ مانند وزیر امور خارجه ایران که ۱۳ مرداد در نشست شورای رهبردی روابط خارجی در پاسخ به صادق زیبا کلام، گفت که دستاورد برنامه‌ هسته‌ای ایران، ارتقای جایگاه سیاسی ایران بود.

XS
SM
MD
LG