لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۷

کمالوندی: تهران و آژانس به حل و فصل مسائل باقیمانده سرعت می‌دهند


بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران
بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

هیات کارشناسی آژانس بین المللی انرژی اتمی در پایان یک سفر فشرده، تهران را ترک کرد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت که هیات کارشناسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بامداد سه‌شنبه به وقت تهران، ایران را ترک کرد.

به گزارش ایرنا، آقای کمالوندی درباره این سفر گفت: «ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با دستیابی به تفاهم اصولی در مورد جدول موضوعات و زمانبندی همکاری مشترک، گام مهمی در مسیر حل و فصل موضوعات باقیمانده برداشتند.»

او با اشاره به سفر یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از سفر هیات کارشناسی آژانس، از سرعت بخشیدن ایران و آژانس بر همکاری‌های خود برای حل و فصل مسائل باقی‌مانده سخن گفت.

آژانس پیشتر اعلام کرده بود که ایران به دو سوال آژانس درباره ابعاد نظامی تحقیقات هسته‌ای خود در گذشته، پاسخ نداده است.

از سوی دیگر، صادق خرازی، سفیر پیشین ایران در سازمان ملل و از چهره‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان، دوشنبه شب در یک برنامه تلویزیونی گفت که هیات کارشناسی آژانس طی یک روز اقامت در تهران ملاقات‌های فشرده‌ای با اعضای شورای عالی امنیت ملی ایران و به ویژه علی شمخانی، دبیر این شورا، داشتند.

سفر هیات آژانس در حالی انجام شد که دیپلمات‌های ایران و ۵+۱ مذاکرات فشرده‌ای را در وین برای رسیدن به توافق نهایی هسته‌ای دنبال می‌کنند.

ایران علاوه بر جنبه‌های نظامی فعالیت‌های هسته‌ای خود در گذشته، اختلافاتی هم بر سر نحوه بازرسی از مراکز غیرهسته‌ای با آژانس دارد.

XS
SM
MD
LG