لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

دیدگاه‌های متفاوت اسرائیلی های ایرانی‌ تبار درباره مذاکرات هسته‌ای


دیدگاههای متفاوت ایرانیان ساکن اورشلیم درباره مذاکرات هسته ای ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

ایرانی‌های ساکن در کشورهای مختلف جهان، نظرات متفاوتی درباره مذاکرات هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران دارند، در این بین، نظر ایرانی‌های ساکن اورشلیم، به دلیل حساسیت اسرائیل نسبت به مذاکرات، جالب توجه است.

اورشلیم شهری است محل تقاطع همه عقاید دنیا؛ شهری با طبیعت خشک که ساکنینی مهمان‌نواز و در پی آسایش و آرامش دارد.

بخشی از ساکنان اورشلیم، ایرانی‌ تبارهایی هستند که تعداد زیادی از آنها پیش از انقلاب به خاطر علایق خانوادگی به اسرائیل مهاجرت کرده‌اند.

یکی از این شهروندان اسرائیلی ایرانی تبار مقیم اورشلیم، که هر روز با زیبایی‌های طبیعت سر و کار دارد، نظر جالبی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران دارد. او که صاحب یک گلفروشی است به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «هیچ اشکالی ندارد که ایران هم به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.»

این نظر منحصر به فرد داوید، ریشه در اعتماد او به هموطنانش دارد. او به صدای آمریکا گفت که گمان نمی‌کند مردم ایران از سلاح هسته ای علیه دیگران استفاده کنند. به عقیده او حکومت ایران هم آنقدر دوام نخواهد داشت که فرصت استفاده از سلاح هسته‌ای را داشته باشد.

اما به فاصله کوتاهی از فروشگاه داوید، فروشگاه مردخای قرار گرفته است؛ کسی که درباره این موضوع با همسایه‌اش هم عقیده نیست. او به صدای آمریکا گفت که حکومت ایران می‌خواهد به خاورمیانه تسلط پیدا کند. او همچنین نظری دارد که با نظر رئیس جمهوری آمریکا متفاوت است.

مردخای گفت: «باراک اوباما می‌خواهد به طور غیرمستقیم به حکومت ایران کمک کند تا آنها سلاح اتمی داشته باشند.»

در این بین، همسر مردخای موافق است که یک توافق بین‌المللی فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تحت نظر داشته باشد اما نسبت به عمل ایران به آن خوشبین نیست. او گفت فکر نمی‌کند ایران به تعهدات خود عمل کند و ادامه داد: «تا آنجایی که ما میدانیم، حرف اینها حرف نیست.»

داوید اما نگران نیست که ایران به تعهداتش عمل نکند یا حتی پس از پایان دوره محدودیت، تصمیم به تولید سلاح هسته‌ای بگیرد. به اعتقاد او اسرائیل توان دفاع از خود در مقابل هر تهدیدی را دارد.

با وجود تفاوت‌های بسیار در عقاید این گروه از شهروندان اورشلیم، حرف نهایی همه آنها این است که میخواهند صلح پایدار در جهان برقرار باشد.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG