لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

عباس عراقچی مراحل رسیدن به توافق و لغو تحریم‌ها را تشریح کرد


در حالیکه خبرگزاری آسوشیتدپرس از توافق بر سر پیشنویس متن مربوط به لغو تحریم‌ها خبرداد، معاون وزیر خارجه ایران چند مورد از مسائل مربوط به لغو تحریم‌ها را حل نشده عنوان کرد.

خبرگزاری آسوشتدپرس روز شنبه ۱۳ تیر به نقل از دو مقامی که نامشان را فاش نکرد، نوشت که مذاکره کنندگان بر سر پیشنویس متن مربوط به لغو تحریمها در توافق نهایی هسته‌ای میان ایران و ۵+۱ توافق کرده‌اند. چندی بعد، در اولین ساعات روز یکشنبه، عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران در وین، در گفت و گو با تلویزیون دولتی ایران گفت که اکثر مسائل مربوط به تحریمها حل شده است اما هنوز چند مورد باقی مانده است.

عباس عراقچی در پایان روزی که هیات‌های ایران و آمریکا و ورزای خارجه دو کشور به دیدارها و مذاکرات خود ادامه دادند، به برنامه تلویزیونی نگاه گفت: «ممکن است ظرف یکی دو روز آینده برخی مسائل در سطح معاونان حل و فصل شود.»

عباس عراقچی توضیح داد که اگر مذاکره کنندگان در تا ۱۶ تیر ماه، مهلت تعیین شده، به جمع بندی توافق برسند، تا پیش از طی شدن مراحل تایید داخل کشورها مانند مجلس ایران و کنگره آمریکا، توافقی در کار نخواهد بود.

آقای عراقچی در ادامه تاکید کرد که همزمان با اعلام توافق تحریم‌های اروپا و آمریکا که به مسائل هسته‌ای مربوط هستند لغو خواهد شد. او البته رسیدن به این نقطه را پس از عبور از سه مرحله دانست. در مرحله اول، کشورها دستیابی به جمع بندی را اعلام می‌کنند، بعد از آن رسیدن به توافق را پس از تایید در داخل کشورها اعلام میکنند و در مرحله سوم اقدام به پیاده سازی توافق می‌کنند.

بنابراین آقای عراقچی توضیح داد که روز توافق، روزی است که این مراحل قانونی طی شده باشد و احتمالا شورای امنیت در آن روز قطعنامه‌ای صادر خواهد کرد. البته به گفته او هنوز بر سر این موضوع توافق نشده که طرفین توافقی امضا کنند یا همان قطعنامه شورای امنیت به مانند امضای توافق تلقی شود.

معاون وزیر خارجه ایران اضافه کرد: «با توجه به اینکه احتمالا بررسی این توافق توسط کنگره آمریکا و مجلس کشورمان مقداری طول خواهد کشید فکر می‌کنم حدود یک ماه تا یک و نیم ماه پس از جمع‌بندی، روز توافق باشد و در واقع از زمان جمع بندی تا توافق حدود یک تا یک و نیم ماه فاصله داشته باشیم. در آن روز کشورهای غربی و آمریکا باید تحریم‌ها را لغو کنند و ایران نیز شروع به فراهم کردن مقدمات کار خود می‌کند.»

آقای عراقچی اشاره کرد که طرفین هیچگاه تا این اندازه به توافق نزدیک نبوده‌اند.

XS
SM
MD
LG