لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۱

آمانو به دنبال گذشته در تهران


مقاله ای از جاناتان تایرون، کامبیز فروهر، و جان فولین برای نشریه بلومبرگ

تلاش ها برای رسیدن به یک توافق هسته ای با ایران با سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران برای برداشتن آخرین موانع و پیوستن وزیران خارجه قدرت های جهانی به مذاکرات در وین آهنگ تازه ای گرفته است.

یوکیا آمانو به ایران رفته است تا روشن شود آیا برنامه هسته ای ایران در گذشته ابعاد نظامی داشته است یا خیر. آمانو دیداری با علی شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت ملی ایران، داشت و دیداری هم با حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، دارد.

وزیران خارجه چین، فرانسه، آلمان، بریتانیا، و رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا فدریکا موگرینی قرار است به جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، بپیوندند.

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانیا، در هنگام بازگشت دوباره به مذاکرات گفت: «فکر نمی کنم ما در آستانه رسیدن به توافق باشیم اما کار ادامه دارد و هر چه که برای حفظ آهنگ کنونی مذاکرات لازم است انجام خواهیم داد.»

چند روز به دور پایانی مذاکرات، دیپلمات ها می گویند پیشرفت حول توافقی که سرانجام تحریم ها را در برابر محدود کردن برنامه هسته ای ایران لغو می کند شکل می گیرد. آمریکا و اروپا توافق مقدماتی با ایران را تا ۱۶ تیر تمدید کرده اند تا از وقت موجود برای سفت کردن چفت و بست توافق استفاده کنند.

سخت ترین قدم ها

ظریف هنگام ظاهر شدن در بالکن طبقه دوم هتل پر زرق و برق کوبورگ آرام و با روحیه به نظر می رسید. ظریف ایستاده زیر آفتاب و در کنار پرچم ایران وقتی خبرنگاری فریاد زد آیا او نسبت به رسیدن به یک توافق اطمینان دارد با خنده پاسخ داد: «باید امیدوار باشم.» بنا بر گزارش رسانه های ایران ظریف پیام ویدیویی را برای پنج شنبه شب آماده کرده است.

به گزارش ایسنا، مجید تخت روانچی، معاون وزارت امور خارجه ایران، به خبرنگاران گفته است بعضی از وزیران ممکن است پنج شنبه شب برای آخرین مشورت ها به پایتخت هایشان بازگردند. هنوز تصمیمی درباره زمان بازگشت آنها گرفته نشده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، آمانو در تهران تصریح کرده است که ایران و آژانس باید نقاط مورد مشاجره را پشت سر بگذارند و به همکاری ها سرعت بخشند. شمخانی گفته است تا زمانی که آژانس به مسائل فنی بپردازد «ایران آماده همکاری نزدیک با آژانس برای حل مسائل باقیمانده است.»

زیر فشار

طارق رئوف، مقام پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی که پیشتر با ایران طرف مذاکره بوده است و در حال حاضر مدیر «انستیتو تحقیقاتی صلح بین الملل استکهلم» است می گوید: «آمانو زیر فشار است تا راهی برای خروج از تحقیقات در مورد ابعاد احتمالی فعالیت نظامی هسته ای ایران بیابد. گزینه های او محدود است.»

آژانس بین المللی انرژی اتمی در جستجوی اطلاعاتی است که نیروهای نظامی ایران را به برنامه هسته ای غیرنظامی اش مرتبط می کند. درخواست آژانس برای بازدید مجدد از مجتمع نظامی پارچین رد شده است. ادعا می شود شواهد معتبری وجود دارد که ایران سال ها پیش در پارچین آزمایش های انفجار هسته ای انجام داده است.

قدرت های جهان می خواهند اطمینان حاصل کنند برنامه هسته ای ایران صلح آمیز باقی خواهد ماند و نسبت به حفظ تهدید تحریم هم ثابت قدم بوده اند. دیپلمات ها می گویند روز چهارشنبه به ساز و کاری دست یافتند که تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد را در صورت نقض هر گونه توافقی از سوی ایران بلافاصله دوباره برقرار می کند.

برای ایران دارای چهارمین ذخایر بزرگ نفت جهان و دومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی، توافق به معنای پایان مرحله به مرحله ی گرفتاری های تجاری و تحریم های مالی است. آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواسته است تحریم های مالی و بانکی همزمان با امضای توافق لغو شود. خامنه ای همچنین گفت نسبت به نقش آژانس بین المللی انرژی اتمی «بدبین» است.
مقام های ایران ادعاهای حاکی از ابعاد نظامی برنامه هسته ای شان را رد کرده اند و می گویند این اطلاعات توسط موساد و سی آی ای جعل شده است.

XS
SM
MD
LG