لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

آسوشیتدپرس: ایران با بازرسی از سایت های نظامی موافقت کرده است


ایران موافقت کرده است به بازرسان سازمان ملل متحد امکان دسترسی مدیریت شده از سایت های نظامی را بدهد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید این موافقت، به گفته عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه، بخشی از توافق آتی بر سر برنامه اتمی مورد منازعه تهران خواهد بود.

آسوشیتدپرس همچنین اظهارات احمد شوهانی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس را نقل می کند که گفته است بازرسی های محدود از سایت های نظامی با مراقبت های شدید و تحت شرایطی مشخص انجام خواهد گرفت.

این درحالیست که خبرگزاری ایرنا روز یکشنبه سوم خرداد به نقل از عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و عضو ارشد هیات مذاکره کننده ایران، خبر پذیرش بازرسی از مراکز نظامی را، که یکی از نمایندگان به نقل از او گفته بود، کاملا نادرست خواند.

آقای عراقچی گفت که او به همراه محمد جواد ظریف، در جلسه غیر علنی با نمایندگان مجلس، «روال کار در پروتکل الحاقی برای دسترسی مدیریت شده به سایت‌های غیرهسته‌ای» را برای نمایندگان تشریح کرده است.

این مقام مذاکره کننده ایران نگفت که منظور او از «سایت های غیرهسته ای» چه نوعی سایتی است.

ایران متعهد شدن به اجرای پروتکل الحاقی را پذیرفته است اما به گفته آقای عراقچی، این پذیرش در گرو تایید مجلس شورای اسلامی است.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، پیشتر گفته بود بازرسی های بین المللی از سایت های نظامی و یا مصاحبه با دانشمندان اتمی ایران را مجاز نخواهد شناخت.

XS
SM
MD
LG