لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۹

مرضیه افخم: تاریخ سخنان فابیوس گذشته است


سخنگوی وزارت امورخارجه ایران مذاکرات دو جانبه هسته ای اخیر میان ایران و آمریکا را «صریح، شفاف و جدی» خواند و فرانسه را به «زیاده خواهی» در مذاکرات اتمی متهم کرد.

مرضیه افخم روز چهارشنبه گفت چارچوب گفتگوی دو روزه ایران و آمریکا در ژنو «کاملا متمرکز بر موضوع هسته‌ای بود.»

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در واکنش به سخنان لوران فابیوس، وزیر امورخارجه فرانسه که گفته ایران باید چند صد سانتریفیوژ داشته باشد، در حالی که خواهان هزاران سانتریفیوژ است، گفت: «تاریخ این سخنان گذشته و مربوط به قبل از مذاکرات است.»

به گزارش خبرگزاری فارس، مرضیه افخم گفت: «اگر مواضع مشابه بود شاید مذاکره منتفی می‌بود. مواضع تقریبا غیرمشابه است و امیدواریم طی روند مذاکراتی دیدگاه‌ ها به هم نزدیک‌تر شود.»

گفتگوهای اتمی دوجانبه ایران و فرانسه روز چهارشنبه انجام می شود.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره اظهارات فابیوس گفت «تمرکز باید روی اصل مذاکراتی باشد که پشت درهای بسته انجام می شود، نه آنچه طرفین به صورت علنی بیان می کنند.»

خبرگزاری رویترز می گوید بر اساس اظهارات ساکی، به نظر می رسد که سخنان وزیر امورخارجه فرانسه، لزوماً بیانگر دیدگاه های پنج قدرت دیگر جهانی - آمریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه و چین - نیست.

به گزارش رویترز، روماین نادال، سخنگوی وزارت امورخارجه فرانسه گفت: اولویت مذاکرات جامع اتمی با ایران ضرب الاجل ۲۰ ژوییه نیست، بلکه رسیدن به توافقی است که تضمین کند تهران به سلاح اتمی دست نمی یابد.

ایران و شش قدرت جهانی تلاش می کنند پیش از ضرب الاجل ۲۰ ژوییه به یک توافق جامع اتمی برسند که بر اساس آن برنامه اتمی ایران در ازای رفع تحریم های بین المللی محدود می شود.
XS
SM
MD
LG