لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۳

روز دوم گفتگوهای دوجانبه اتمی ایران و آمریکا


آمریکا و ایران روز سه شنبه در ژنو برای دومین روز به صورت دوجانبه بر سر برنامه اتمی ایران گفتگو می کنند. روز دوشنبه اولین دور این گفتگوها میان دو کشور انجام شد.

هر دو کشور می گویند طرف دیگر باید تصمیمات سختی را اتخاذ کند تا بتوان پیش از ضرب الاجل ۲۰ ژوییه به توافق جامع اتمی رسید.

ماری هارف، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا هدف این گفتگوها را «مشورت» برای بررسی مسائل عمده، پیش از مذاکرات هفته آینده شش قدرت جهانی با ایران توصیف کرد.

او گفت مذاکرات اتمی در یک «تقاطع حیاتی» قرار دارد و زمان زیادی برای مذاکرات اتمی باقی نمانده و پیشرفت کافی نیز حاصل نشده است.

عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران پس از روز اول گفتگوهای دوجانبه ایران و آمریکا گفت اگر تا ضرب الاجل ۲۰ ژوییه مذاکرات اتمی با غرب به توافقی منجر نشود، شاید دوره مذاکرات باید ۶ ماه دیگر تمدید شود.

عباس عراقچی فضای گفتگوی روز دوشنبه میان دیپلمات های ارشد ایران و ایالات متحده آمریکا را «مثبت و سازنده» خواند. گفتگوی مستقیم دو کشور برای آماده شدن انجام دور بعدی مذاکرات اتمی ایران با قدرت های جهانی در هفته بعد صورت می گیرد.

در همین حال، خبرگزاری فرانسه روز سه شنبه به نقل از عباس عراقچی گزارش داد مقامات آلمان روز یکشنبه برای برگزاری گفتگوهای دوجانبه اتمی با تهران، به ایران سفر می کنند.

آمریکا و متحدانش گمان می برند ایران به دنبال ساخت سلاح اتمی است. اما تهران می گوید برنامه اتمی اش صرفا صلح آمیز است.
XS
SM
MD
LG