لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

۲۹ دانشمند آمریکایی در نامه ای به اوباما از توافق اتمی حمایت کردند


نامه ۲۹ دانشمند آمریکایی به اوباما در حمایت از توافق اتمی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

در حالیکه انتقادات مخالفان توافق هسته‌ای در کنگره آمریکا ادامه دارد، ۲۹ دانشمند آمریکایی با ارسال نامه‌ای به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، توافق اتمی با تهران را ستودند.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، در میان این ۲۹ نفر، برندگان جایزه نوبل، مشاوران علمی سابق کاخ سفید و دست اندرکاران با سابقه ساخت تسلیحات اتمی به چشم می خورند.

اکثر امضاء کنندگان نامه به کاخ سفید، فیزکدان بوده و برای توصیف توافق اتمی، چندین بار از صفات «مبتکرانه و قاطع» استفاده کرده‌اند.

این نامه در حالی نوشته شده است که بحث‌های مخالفان توافق اتمی در کنگره آمریکا و برخی محافل سیاسی بالا گرفته است. اعضای جمهوریخواه کنگره از یک سو و دولت آقای اوباما از سوی دیگر تلاش می‌کنند آرای دمکرات‌های کنگره را برای رد یا تایید توافق اتمی با ایران کسب کنند.

پنجشنبه گذشته ۶ اوت، چاک شومر سناتور بانفوذ دمکرات با توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی مخالفت کرد اما سخنگوی کاخ سفید گفت که با وجود این مخالفت، دولت حمایت کافی از سوی دمکراتها و اعضای مستقل کنگره برای حفظ توافق با ایران را دارد. به نظر می‌رسد نامه اخیر دانشمندان آمریکایی موضع باراک اوباما را در جلب نظر کنگره برای تایید توافق هسته‌ای تقویت کند.

آقای اوباما پیشتر از موافقان توافق هسته ای با ایران خواسته بود تا با صدای بلندتری از این توافق حمایت کنند.

XS
SM
MD
LG