لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۳

صدور حکم قضایی در آمریکا علیه نقض تحریم‌های ایران، کاهش یافته است


صنعت نفت و گاز ایران طی ماههای اخیر مورد توجه سرمایه گذاران خارجی بوده است.
صنعت نفت و گاز ایران طی ماههای اخیر مورد توجه سرمایه گذاران خارجی بوده است.

در حالیکه دولت باراک اوباما تاکید کرده است اعمال تحریم‌های باقیمانده علیه ایران را با جدیت ادامه می‌دهد، خبرگزاری رویترز از کاهش صدور حکم علیه نقض تحریم‌های ایران خبر می‌دهد.

دو مقام بلندپایه آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که در یک سال گذشته از شدت و جدیت پیگرد قضایی تخلفات مربوط به نقض تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران کاسته شده است.

به گفته این مقام‌ها در سال مالی گذشته تنها در دو مورد حکم قضایی علیه متخلفان نقض تحریم‌ها علیه ایران صادر شده است در حالیکه دادگاه‌های آمریکا در سال مالی پیش از آن نزدیک به ۱۰ تا ۱۲ حکم قضایی در ارتباط با نقض تحریم‌ها علیه ایران صادر کرده‌اند.

این دو مقام آمریکایی تاکید می‌کنند این به آن معنا نیست که از میزان نقض تحریم‌ها علیه ایران کاسته شده، بلکه مسئولان آمریکایی اعمال تحریم‌ها، در سایه پیشرفت مذاکرات هسته‌ای با ایران و چشم‌انداز لغو تحریم‌ها، تمایل خود را به ادامه روند پرزحمت و پرهزینه پیگرد قانونی متخلفان احتمالی نقض تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از دست داده‌اند.

بر اساس توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی که تیر ماه گذشته به دست آمد در ازای عمل ایران به تعهدات خود، تحریم‌های بین‌المللی و تحریم‌های آمریکا که به خاطر برنامه هسته‌ای ایران وضع شده است به مرور لغو می‌شود.

از سوی دیگر، وبسايت خبری "هيل" که اخبار دولت آمريکا، کاخ سفيد و کنگره را بازتاب می‌دهد، در مقاله‌ای با عنوان "اروپا ميلياردها دليل دارد که بگذارد ايران تقلب کند" نوشت که مناسبات اقتصادی به سرعت رو به گسترش‌ اروپا با جمهوری اسلامی ايران، باعث شده تا سناتور جين شاه‌هين، خواستار رويه یکسان ‌آمريکا و اروپا در اجرای توافق اتمی با ايران شود.

به نظر نويسنده اين مقاله، منافع تجاری قدرتمند اروپا به معنای آن است که اجرای سفت و سخت توافق اتمی با چالش‌های بزرگی روبرو است. ميلياردها دلار سرمايه‌گذاری‌های اقتصادی اروپا در ايران انگيزه‌ای فوق‌العاده قوی برای کشورهای طرف امضای ايران است که از گزارش کردن هرگونه خطايی منصرف شوند.

طی دو ماه گذشته در پی دستیابی ایران و ۱+۵ به توافق هسته‌ای، هیئت‌های تجاری بسیاری از اروپا و آسیا به ایران سفر کردند و قراردادهایی میان ایران و شرکت‌های بزرگ بین‌المللی به امضا رسید این در حالیست که آمریکا به شرکت‌ها هشدار داده است که هنوز توافق به اجرا نرسیده و تحریم‌ها علیه ایران لغو نشده است.

XS
SM
MD
LG