لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۵

دیپلمات ها می گویند تحریم ها در سه ماهه اول ۲۰۱۶ لغو خواهد شد


خبرگزاری بلومبرگ به نقل از چهار دیپلمات غربی می گوید تحریم های نفتی و مالی بر ایران احتمالا در سه ماهه اول ۲۰۱۶ برچیده خواهد شد.

بر اساس شرایط توافق۱۴ ژوئیه بین قدرت های جهانی و ایران، تحریم های بین المللی در برابر وضع محدودیت هایی بر کارهای اتمی ایران لغو می شود. آژانس بین المللی انرژی اتمی زمانی را که ایران شرایط توافق را رعایت کرده است مشخص خواهد ساخت، و راه را برای برداشتن تحریم ها هموار خواهد کرد.

بلومبرگ می گوید به نظر سه دیپلمات، نظارت های لازم احتمالا در ژانوئیه یا فوریه صورت خواهد گرفت. چهارمین دیپلمات گفت محدودیت ها تا ماه مارس طول خواهد کشید.

ایران، با داشتن چهارمین ذخایر نفتی بزرگ جهان، آماده است تولید نفت را پس از لغو تحریم ها افزایش دهد و مدیران شرکت های بازرگانی و سیاستمداران اروپایی هم اینک برای پی ریزی سرمایه گذاری و تجارت به ایران رفت و آمد می کنند.

هر چهار دیپلمات ادعاهای بد بینان را که توافق دسترسی کافی به تاسیسات اتمی ایران برای بازرسان فراهم نمی آورد رد کردند. یکی از آنها گفت آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون اطلاعات مهمی دریافت کرده است. روز دوشنبه، یوکیا آمانو مدیر آژانس در یک کنفرانس خبری در وین گفت "ما برای شتاب بخشیدن به کارهای خود، آنچه را لازم است انجام خواهیم داد، اما این امر بستگی زیادی به فعالیت های ایران و واقعیت های فنی دارد."

آمانو در حالی که گفت می داند ایران تلاش خواهد کرد "هرچه زودتر" به تعهداتش عمل کند، اما حاضر نشد پیش بینی کند چه مدت طول خواهد کشید تا بازرسان بتوانند تائید کنند ایران موجودی اورانیوم با غنای پائین را از بین برده و سانتریفیوژها را جمع کرده است.

XS
SM
MD
LG