لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۱

علی لاریجانی: تعهدات توافق هسته‌ای باید در مجلس جایگاه قانونی پیدا کند


رئیس مجلس شورای اسلامی ایران طرح توافق هسته‌ای با ایران در مجلس را لازم دانست.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه ۲۱ مرداد در قم به خبرنگاران گفت: «در توافق برجام (برنامه جامع اتمی ایران) تعهداتی لحاظ شده که لازم است این توافق در مجلس مطرح شود تا جایگاه قانونی پیدا کند و ارائه لایحه دولت در این باره از نگاه سیاسی فوایدی در پی خواهد داشت.»

این سخنان آقای لاریجانی در حالی‌ است که عباس‌ عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای، تصویب توافق هسته‌ای در مجلس را به مصلحت ندانسته و تاکید کرده بود که به دلیل به وجود آوردن تعهدات حقوقی و قانونی، مجلس شورای اسلامی نباید توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی را به تصویب برساند.

علاوه بر این، حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران و عالی‌ترین مقام نظامی جمهوری اسلامی نیز با استدلالی نظیر عباس عراقچی، با تصویب توافق هسته‌ای در وین مخالفت کرده بود.

مجلس شورای اسلامی پیش از دستیابی ایران و قدرت‌های جهانی به توافق هسته‌ای تصویب کرد که دولت باید متن توافق را برای بررسی به مجلس ارائه کند. بر این اساس، متن برجام توسط محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به مجلس تحویل داده شد و مجلس برای بررسی آن یک کمیسیون ویژه تشکیل داد.

حال رئیس مجلس ایران اعلام کرده است که ارائه لایحه دولت در این باره از نگاه سیاسی فوایدی در پی خواهد داشت.

آقای لاریجانی همچنین گفت: «برای ایجاد یک اجماع نظر در مجلس و این که پارلمان چگونه با این موضوع برخورد کند، هم اکنون در حال رایزنی هستیم تا توافق برجام در یک مسیر قانونی، معقول و متقن قرار گیرد.»

اصرار مجلس بر تصویب توافق هسته‌ای در حالیست که گفته شده شورای عالی امنیت ملی، نهادی به ریاست رئیس جمهوری ایران و بالاتر از مجلس، در حال بررسی توافق هسته‌ای است.

در رویدادی دیگر در ارتباط با مجلس، حسن فیروزآبادی در پاسخ به نامه تعدادی از نمایندگان، اعلام کرد که رزمایش موشکی ایران در زمان خود انجام خواهد شد. تعدادی از نمایندگان مجلس روز دوشنبه ۱۹ مرداد، در نامه‌ای به رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران خواستار از سرگیری آزمایش‌های موشکی ایران شدند.

جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد در مجلس در این باره گفته بود:«نیروهای مسلح با انجام یک رزمایش موشکی، مرهمی بر شنیدن این همه تهدید آمریکایی‌ها بگذارند.»

حال حسن فیروزآبادی در پاسخ به این خواسته نمایندگان گفته است که آزمایش‌های موشکی بر اساس مصوبات رهبر جمهوری اسلامی در زمان خود برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG