لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۵

پایان سومین روز مذاکرات هسته‌ای در عمان؛ دیپلمات‌ها هنوز خوشبین هستند


سومین روز از دور نهم مذاکرات هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۵، بدون اعلام نتیجه مشخصی سه‌شنبه شب در مسقط، پایتخت عمان، به کار خود پایان داد.

این مذاکرات که روز یکشنبه ۱۸ آبان با نشست دو روزه وزرای خارجه ایران و ایالات متحده و کاترین اشتون آغاز شده بود، سه‌شنبه شب پس از نشست معاونان وزرای خارجه ایران، آلمان، فرانسه و انگلیس، پایان یافت.

در آغاز این دور، جان کری، جواد ظریف و کاترین اشتون، مذاکرات فشرده‌ای را در روزهای یکشنبه و دوشنبه در دو نوبت صبح و بعد از ظهر، برگزار کردند. پس از پایان این شست‌ها، وزیر خارجه ایالات متحده به خبرنگارانی که برای دقایقی به اتاق مذاکرات راه پیدا کرده بودند، در پاسخ به این پرسش که آیا پیشرفتی حاصل شده یا خیر، گفت «سخت در تلاش هستیم». محمدجواد ظریف هم در پاسخ به همین پرسش گفت «بالاخره خواهیم رسید».

جنیفر ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه این مذاکرات دو روزه را «دشوار، صریح و جدی» توصیف کرد، اما به جزئیات آن اشاره نکرد.

مذاکرات این دور، روز سه شنبه با نشست مشترک معاونان وزرای خارجه ایران و ۱+۵ ادامه پیدا کرد و پیش از آغاز نشست، مقامات هیات‌های ایران، چین و روسیه با هم دیدار کردند. پس از برگزاری نشست مشترک نیز معاونان وزرای خارجه ایران، آلمان، فرانسه و انگلیس با یکدیگر به تبادل نظر پرداختند.

مذاکرات سه‌شنبه شب در حالی به پایان رسید که سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه به خبرنگاران گفت که نسبت به دستیابی به توافق جامع تا پیش از مهلت ۲۴ نوامبر(سوم آذر) خوشبین است. آقای ریابکوف تنها مقام ارشد مذاکره کننده بود که پس از پایان مذاکرات به اظهار نظر پرداخت.

پس از آن، یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان با حضور در جمع خبرنگاران ضمن اعلام پایان مذاکرات دور نهم در این کشور برگزار شده بود، گفت که نشانه‌های مثبتی از دستیابی به توافق دیده می‌شود.

روز سوم از این دور مذاکرات در حالی سپری شد که کمتر از دو هفته دیگر به پایان مهلت دستیابی به توافق جامع مانده است. مقامات ایران و ایالات متحده تاکید کرده بودند که به تمدید زمان مذاکرات پس از ۲۴ نوامبر فکر نمی‌کنند و تمرکز خود را روی دستیابی به توافق تا پیش از مهلت مقرر گذاشته‌اند. از سوی دیگر، وزیر خارجه آلمان نیز اعلام کرده بود که شرایط برای دستیابی به توافق، پس از مهلت ۲۴ نوامبر به شدت سخت خواهد شد.

ایران و قدرت‌های جهانی در پی آن هستند تا بر سر مسائلی مانند میزان غنی‌سازی اورانیوم، نحوه لغو تحریم‌ها و مدت زمان توافق جامع به تفاهم برسند.

XS
SM
MD
LG