لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۳

آژانس از «رویکرد جدید» ایران خشنود است


آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید از «رویکرد جدید» ایران به مذاکره درباره برنامه اتمی خشنود است و دو طرف قصد دارند ماه آینده در تهران ملاقات کنند.

ترو وارخورانتا، قائم مقام آژانس این موضوع را روز سه شنبه در پی دومین روز دیدار بین نمایندگان ایران و آژانس در وین عنوان کرد و پیشنهادهای جدیدی را که ایران ارائه داده است «سازنده»نامید و یاد آور شد این اقدام در تقویت همکاری و گفت و شنود، «با نگاهی به حل تمام مسائل معوقه در آینده» کارساز خواهد بود.

رضا نجفی نماینده ایران در آژانس نیز نسبت به پیشرفت در مذاکرات ابراز امیدواری کرد و گفت به اعتقاد او ارائه پیشنهادها فصل جدیدی از همکاری گشوده است، و افزود هدف نهایی این است که تمام مسائل باقیمانده حل شود.

جلسه وین یکی از دیدارهایی است که در پیشاپیش مذاکرات ایران با گروه پنج به علاوه یک در روزهای ٧ و٨ نوامبر در ژنو صورت می گیرد.

آژانس بین الملی انرژی اتمی سعی داشته است درباره این اتهام که ایران پنهانی روی برنامه تسلیحاتی کار می کند تحقیق کند. ایران می گوید برنامه اتمی فقط برای مقاصد صلحجویانه اجرا می شود و به دنبال تسلیحات اتمی نیست.

خبرگزاری ایسنا نیز گزارش داد که «ایران و آژانس به توافق رسیدند» و «هیات‌های مذاکره کننده فنی و کارشناسی ایران و آژانس از عصر روز دوشنبه تا عصر روز سه‌شنبه مذاکراتی به مدت ۶ ساعت را به انجام رساندند.»

روز سه شنبه یکی از اعضای هیات مذاکره کننده ایرانی در مذاکرات وین با آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه اتمی ایران، پیش از آغاز روز دوم مذاکرات گفته بود: پیشنهاد جدید ایران به بازرسان سازمان ملل با هدف «حل موضوع» ارائه شده است. از این گفته بر می آید که ایران همکاری بیشتری درباره برنامه مشکوک اتمی خود خواهد کرد.

رشته مذاکراتی که از سال ۲۰۱۲ به منظور دسترسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به به سایتهای اتمی ایران، پرونده ها و مقامهای مربوط به برنامه اتمی ایران آغاز شده، نتیجه ای نداده است. ولی از زمان انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران در خرداد گذشته، برخی از مذاکرات با حسن نیت به منظور شکستن بن بست انجام شده.

بیژن نجفی نماینده جدید ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی اواخر روز دوشنبه - بعد از دیدار با کارشناسان ارشد آژانس در وین - به خبرگزاری رسمی ایران گفت: ایران هرگونه جاه طلبی به منظور دست یابی به سلاح اتمی را تکذیب می کند و غنی سازی اورانیوم و تلاش برای خبره شدن در تکنولوژی هسته ای فقط برای تولید برق و استفاده های پزشکی است.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران نیز روز دوشنبه در وین گفت پیشنهادی به یوکیا آمانو مدیر آژانس ارائه داده و تعهد کرده «شیوه جدیدی» در تعامل با آژانس برگزیند، ولی جزئیات بیشتری درباره این پیشنهاد یا شیوه جدید ارائه نداد.
به گزارش اسوشیتدپرس بیژن نجفی به خبرگزاری ایسنا گفته است: پیشنهاد ما عملی و به قصد حل موضوع بین ایران و آژانس ارائه شده. وی افزود ایران و آژانس وارد بحثهای اساسی در مذاکرات خود شده اند.

نجفی روشن کرد که اعتقاد دارد زمان آن فرا رسیده که راههای جدیدی برای پل زدن بر اختلافات میان ایران و آژانس انتخاب شود، تحقیقات آژانس چگونه انجام شود، و شیوه گذشته کارآمد نیست و باید عوض شود.

انتظارات از مذاکرات این هفته در وین بالاست و دیپلماتها معتقدند ایران ممکن است به زودی با اجازه دادن به بازرسان ملل متحد برای بازدید از سایت نظامی پارچین در جنوب شرقی تهران از مواضع قبلی خود کوتاه بیاید. بازدید از سایت پارجین از تقاضاهای قدیمی آژانس است.
XS
SM
MD
LG