لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۷

نمایندگان امضاهای خود را از طرح «توقف مذاکرات هسته ای» پس گرفتند


نمایندگان امضاهای خود را از طرح «توقف مذاکرات هسته ای» پس گرفتند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00

عضو هیات رئیسه مجلس مجلس شورای اسلامی، از کاهش تعداد امضاکنندگان طرحی سه فوریتی در مجلس خبر داده است که طبق آن قرار بود آمریکا از مذاکرات هسته‌ای با ایران کنار گذاشته شود .

محمد حسین فرهنگی، به خبرگزاری ایسنا گفت که طرح سه فوریتی «توقف مذاکرات هسته‌ای تا قطع تهدیدات آمریکا» بیش از ۳۰ تا ۴۰ نفر موافق ندارد.

این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: «تعدادی از نمایندگان به هیات رییسه مراجعه کردند و گفتند این طرح را امضا نکرده‌اند، برخی هم اشاره داشتند که آن را در قالب یک یا دو فوریتی امضا کرده‌اند و برخی هم گفتند در قالب بیانیه به آنها ارائه شده بود.»

پیشتر، نویسندگان این طرح از جمله جواد کریمی قدوسی از امضای ۸۰ نفر پای این طرح خبرداده بودند، هر چند همزمان، گروهی از نمایندگان که نامشان جزو امضا کنندگان این طرح بود اعلام کردند که چنین طرحی را امضا نکرده اند .

عضو هیئت رئیسه مجلس، در عین حال گفته است اگر توافق هسته‌ای در قالب موافقتنامه باشد حتما باید به تصویب مجلس برسد.

در قانون آیین نامه داخلی مجلس آمده طرح سه فوریتی برای جلوگیری از احتمال خطر جدی مثل شرایط خاص جنگی و امثال این موارد مطرح می‌شود.

ارائه این طرح‌ها در مجلس ایران پس از انتقاد اخیر رهبر جمهوری اسلامی که گفته بود با شیوه مذاکره اتمی زیر شبح تهدید موافق نیست، صورت می گیرد.

همزمان غلامعلی حداد عادل، رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس ایران، در ارتباط با این طرح به خبرگزاری مهر گفت که صرفنظر از درستی یا نادرستی این کارها، نیت کسانی که اقدام می‌کنند، خیرخواهانه است؛ یعنی نگران عزت و منافع ملی هستند، هرچند ممکن است در انتخاب روش ما با آنها اختلاف سلیقه داشته باشیم.

ایران و گروه ۵+۱ به تازگی سومین دور از گفت‌وگوهای خود برای نگارش متن توافق جامع هسته‌ای را روز جمعه ۲۵ اردیبهشت در وین اتریش به پایان رساندند. دور جدید مذاکرات قرار است از هفته آخر ماه مه از سر گرفته شود.

ایران و شش قدرت‌جهانی قرار است تا روز۱۱ تیرماه به سند جامع توافق نهایی بر سر مساله هسته‌ای ایران دست پیدا کنند.

XS
SM
MD
LG